سرتیتر اخبار

شرکت اقتصادی و خودکفایی آزادگان

متن خبر
گفت و گوی ماهنامه کشاورزی و غذا با مهندس نعمت پرور

4 دهه شیرین کام

ماهنامه کشاورزی و غذا در شماره 177 خود که ابتدای آذر ماه سالجاری منتشر شد به گفت و گو با مهندس رحیم نعمت پرور، مدیر عامل شرکت اقتصادی و خودکفایی آزادگان پرداخت.

این ماهنامه که ماهنامه تخصصی کشاورزی و صنایع غذایی است، عکس روی جلد خود را با تیتر " گفت و گو با مرد خوش سابقه صنعت شیرینی و شکلات ایران؛ 4 دهه شیرین کام" به مهندس نعمت پرور اختصاص داده است.

مشروح کامل این گفت و گو را در زیر بخوانید.

 

در گفتگو با مرد خوش سابقه ی شیرینی و شکلات ایران مطرح شد:

چهار دهه شیرین کام

شیرینی و شکلات، محصولاتی خوشنام در تاریخ تولیدات صنعتی ایران به حساب می آیند؛ صنعتی که در میان مردم جایگاهی بس رفیع دارد؛ تاریخ شیرینی و شکلات ایران با نام پر آوازه ی مینو گره خورده است؛ نامی که بیش از 60 سال است در حوزه های غذایی، شیرینی و شکلات، دارویی، بهداشتی و آرایشی حضور پر رنگ داشته است. محصولات این شرکت بر اساس بهترین برندهای دنیا در ایران بازطراحی و تولید شدند و می توان اذعان داشت که این شرکت جز اولین های صنایع تولید شیرینی و شکلات ایران بوده است. تولیدات متنوع مینو در کنار داشتن بزرگترین شبکه ی پخش محصولات باعث شده است که نام انواع محصولات این شرکت تمام ایران را درنوردد و طول عمر با ثبات این شرکت نیز باعث شده که حداقل سه نسل با این محصولات زندگی کرده اند. شرکت مینو را با دو نام می شناسند؛ اول زنده یاد علی خسروشاهی که بنیانگزار این مجموعه ی اقتصادی بود و همگان به نیکی از او یاد می کنند و دوم رحیم نعمت پرور که بعد از مهندس خسروشاهی می توان گفت که عملا استوانه ی مینو است. استوانه ای که سالهای متمادی از عمر خود را در این مجموعه سپری کرده است و از روزهای پر جنب و خروش جوانی تا این روزهای ثبات و تعالی بر بخش های مختلف شرکت مینو مدیریت داشته است و هم اینک نیز بیش از دوسال است که مدیرعامل هلدینگ مینو شده است. مهندس نعمت پرور فارغ التحصل سال 54 دانشگاه تبریز در رشته ی صنایع غذایی است؛ او به محض فراغت از تحصیل و سربازی وارد عرصه ی صنایع غذایی می شود و از همان روزهای آغازین ورودش به این عرصه در جایگاه مدیریت و تصمیم سازی حضور می یابد؛ تلاش، تجربه گرایی، جسارت و ریسک پذیری، تدبیر در امور و خلاقیت و برنامه ریزی باعث شد که مهندس جوان بیش از 4 دهه در این حوزه نقش آفرینی پررنگ داشته باشد و در چهار دهه شیرینی کامی مردم ایران نقش ارزشمندی داشته است؛ به همین منظور ماهنامه ی کشاورزی و غذا با رحیم نعمت پرور مرد با تجربه ی صنعت شیرینی و شکلات و مدیرعامل هلدینگ اقتصادی و خودکفایی آزادکان(گروه صنعتی مینو) گفتگویی صمیمانه ترتیب داده است.

  * جناب مهندس نعمت پرور به عنوان اولین سوال بفرمایید که چطور شد وارد عرصه ی شیرینی و شکلات شدید؟

   با یاد و نام خدا و خوش آمد گویی به شما و سپاس از نشریه ی وزین کشاورزی و غذا که این گفتگو را ترتیب داد؛ خب بنده سال 1354 در رشته ی صنایع غذایی از دانشگاه تبریز فارغ التحصل شدم. پس از فارغ التحصیلی به خدمت سربازی رفتم و عملا می توان گفت که از سال 1356 ، یعنی دوسال پس از پایان تحصیلات وارد این عرصه شدم. بی شک شیرینی و شکلات از حلاوت خاصی برخوردار است و هر انسانی به اشکال مختلف نسبت به آن علاقمندی نشان می دهد. این علاقه ی طبیعی وقتی با اصول علمی همراه باشد، مزه ای دیگر داردو قاعدتا برای بنده نیز بسیار خشمزه تر است.

  * جناب مهندس نعمت پرور از مینو برایمان بگویید؟

   مینو از سال 1338 در کیلومتر 10 جاده مخصوص، یعنی همین سایت پارس مینو راه اندازی شد. این شرکت با هدف دستیابی به بازار داخلی و تسلط بر بازار صادراتی راه اندازی شد. در ابتدا برنامه ریزی شرکت حول برندهای معروف شیرینی و شکلات صورت گرفت. یعنی اینکه معتبرترین محصولات در این حوزه شناسایی و در ایران محصول مشابه تحت لیسانس شرکت صاحب برند تولید و عرضه می شد. این مساله باعث شد که نام محصولات متنوع مینو خیلی زود روی زبانها بیفتد. مینو تا سالهای سال بی رقیب بود. یعنی به نوعی انحصار نانوشته ی محصولات شیرینی و شکلات را داشت. شاید باور نکنید ولی حتی تصور رقیب مینو بودن هم برای هیچ شرکتی در ایران وجود نداشت. به هر حال مینو روز به روز بزرگتر و بزرگتر شد، به نوعی که کامل ترین چرخه ی تولیدات شیرینی و شکلات در ایران، حتی الان در اختیار مینو است. یعنی به گونه ای طراحی شده است که هر چه مخاطب از شیرینی و شکلات انتظار داشته باشد در این شرکت  تولید شود.

  * مهندس پراکندگی شعب و کارخانجات مینو به چه صورت است؟

  بنیانگزاران مینو از همان ابتدای تاسیس چند اصل مهم را مدنظر قرار داشته اند؛ اول تولید انواع محصولات و تنوع تولید، دوم صادرات و سوم تامین و نیاز داخلی از مهمترین راهبردها بوده است. به همین منظور در بحث تنوع محصولات که عرض کردم هر انتظاری که مخاطب از شیرینی و شکلات داشته باشد، با دستورالعمل تولید آن محصول مطابق با معروفترین برندها در مینو تولید می شود و در این زمینه تنوع بسیار زیادی وجود دارد. در بحث صادرات هم که از همان بتدای کار شرکتی برای صادرات محصولات مینو به اقصی نقاط جهان ایجاد شده و بیش از 60 سال است که مشغول به فعالیت است. در بحث تامین نیاز داخلی که بیشتر متمایل به سوال شماست؛ باید عرض کنم که مینو عملا چهار کارخانه در ایران دارد که هر کدام از سایت ها تولیدات متنوعی دارند. شرکت پارس مینو در تهران، صنعتی مینو در خرمدره زنجان، مینو فارس در شیراز و مینو شرق در زاهدان چهار کارخانه ی فعال و در حال تولید مینو هستند. اما دربحث شعب؛ مینو چون دارای یک عامل پخش ملی است و با چند صد انبار و وسیله ی باربری عملا بزرگترین زنجیره ی توزیع مواد غذایی و دارو را در ایران دارد. این شرکت ابتدا در همان آغازین سالهای تاسیس شرکت مینو در تهران با نام شرکت خوراک راه اندازی شد و بعدها به قاسم ایران تغییر نام داد.

  * قاسم ایران؟

   یعنی همان قسم کردن و تقسیم کردن نیازهای مردم ایران است که الان نه تنها محصولات مینو را توزیع می کند بلکه عمل پخش بسیاری از محصولات غذایی و دارویی شرکت های بزرگ ایران است و به صورت رسمی برای مینو و به صورت حق العمل کاری برای دیگر صنایع کار می کند و الان به جرات می توان گفت که یکی از بزرگترین شبکه های توزیع در ایران است.

  * بسیار هم جالب، در خارج کشور چطور؟

 در خارج کشور ما عامل فروش رسمی و نمایندگی نداریم؛ اما شرکت پرسوئیس به عنوان یکی از بازوان مینو از همان روزهای آغازین تاسیس این شرکت راه اندازی شد و همان وظیفه ی قاسم ایران را به نوعی دیگر در خارج از کشور بر عهده دارد. شرکت پرسوئیس اساسش بر صادرات مینو پایه گذاری شده است. یعنی در خارج از کشور بازاریابی و محصولات را به آنها می فروشد.

  * بیشتر در کدام کشورها؟

   مینو به کشورهای مختلف دنیا صادر میشود؛ این صادرات هم از گذشته تابحال وجود داشته است، حجم گسترده ی صادرات مینو بیشتر به زمانی برمی گردد که به تعداد امروزی شرکتهای تولید کننده شیرینی و شکلات اینقدر زیاد نبود. اما الان نیز به بسیاری کشورها به ویژه کشورهای همسایه محصولات مینو صادرات میشود. کشورهای حوزه ی خلیج فارس، همسایگان شرقی و شمال شرق و غرب همگی مقصدهای صادراتی ما هستند. البته برقراری خط صادرات با روسیه و کشورهای آفریقای هم در گذشته بوده و در حال تقویت این بازرهای صادراتی هم هستیم.

  *جناب مهندس به نظر شما چند درصد از سهم بازار به شما اختصاص دارد؟

   بی شک سهم ما سهمی تعیین کننده است؛ چرا که بیش از 5400 نفر در چهار کارخانه و چند ده سوله مشغول بکار هستند و بسیاری از خطوط تولید شبانه روز در حال تولید هستند. و البته فروش مینو هم تا حدود زیادی تضمینی است؛ یعنی خریداران ثابتی دارد و محصولات متنوع ما در سبد خرید عموم خانواده های ایرانی قرار دارد. این کارخانه صرفا به پاس محبت مردم ایران فعال است و این عشق و علاقه ی بین نسلی ما را مصمم می کند که تلاش کنیم تا بهترین باشیم.

  * شما در بحث دارو هم فعالیت دارید؟

   بله؛ تولید دارو هم یکی از ارکان اقتصادی مینو بوده است. در همین سایت پارسی مینو تهران روزگاری نه چندان دور سهم قابل تاملی از تولیدات دارویی ایران به مینو اختصاص داشت و در تمام شبانه روز دارو تولید می کردیم تا نیاز داخلی بر طرف شود. الان هم در دو سایت تولید دارو داریم. انواع قرص و قرص های جوشان، پماد، آمپول، شربت، قرص های ژله ای و حتی محصولات آرایشی و بهعداشتی هم در مینو تولید می شود.

  * در پایان چناچه صحبتی با خوانندگان این نشریه دارید بفرمایید.

   من فقط از مردم تشکر می کنم؛ یاران همیشه همراه مینو که سالهای متمادی با ما بودند و در این راه پر فراز و نشیب با ما موها سپید کردند. ما قدردان اعتماد آنها هستیم و در برابر این مردم وفادار و عزیز سر تعظیم فرود می آوریم.

 


 

 


نوشته شده توسط : admin
تاریخ انتشار : يکشنبه 5 آذر 1396
تعداد بازدید : 909


نظرات
نظر شما

نام :
ایمیل :
نظر :

کد امنیتی را وارد نمایید :


بازگشت
اطلاعات تماس:
خبرنامه سایت:
کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به شرکت اقتصادی و خودکفایی آزادگان می باشد. ورود به سايت