سرتیتر اخبار

شرکت اقتصادی و خودکفایی آزادگان

متن خبر
در گفتگویی زنده ی ویدئویی دکتر رضایی با سهامداران صورت گرفت: پاسخگویی، تا پاسی از بامداد

 شب گذشته دکتر رضایی رئیس هیات مدیره شرکت اقتصادی و خودکفایی آزادگان  147 دقیقه از ساعت 22 شب بیست و پنجم تا پاسی از بامداد بیست و شش بهمن ماه سالجاری در یک گفتگوی زنده ی ویدئویی به بیش از 40 سوال سهامداران که به صورت آنلاین می پرسیدند، پاسخ داد.

این پخش زنده ویدئویی که از ابتکارات پرسنل روابط عمومی و امور فرهنگی شرکت اقتصادی و خودکفایی آزادگان بود، بدون داشتن هر گونه هزینه ی مادی برای اولین بار در کشور صورت گرفت و شرایطی فراهم آورد تا در یک صفحه ی پورتال بیش از 500 نفر به صورت زنده این گفتگوی ویدیویی را مشاهده کنند.

این گفتگویی زنده ویدئویی که مخاطبانی در ایران و خارج از کشور داشت و فردی به نام بهنام قایمی از آزادگان و جانبازان مقیم کانادا و بسیاری از آزادگان در شهرهای مختلف کشور با ارسال پیام های خود سوالاتی را طرح کردند و از مجموع 163 سوال که به صورت آنلاین به روابط عمومی ارسال شد در طول  147 دقیقه دکتر رضایی به 46 سوال پاسخ داد.

از نکات قابل تامل این گفتگو بدون سانسور بودن آن بود و هیچ سوالی از سوی مخاطبان سانسور نشد و بسیاری سوالات کاملا چالشی و انتقاد آمیز بودند. و بر اساس اولویت زمانی سوالات پرسیده و پاسخ ها داده شد. هرچند برخی مخاطبان تصور می کردند که مشاهده ی این گفتگوی ویدئویی مصرف حجم اینترنت زیادی را در پی دارد، اما مشاهده ی این گفتگو هزینه ی بسیار ناچیزی را برای کاربران در پی داشت و حجم اتصال ویدئو به گونه ای طراحی شده بود که مخاطبان به راحتی بتوانند از طریق دیتای معمولی گوشی تلفن همراه با مصرف کمتر از 100 مگابایت 147 دقیقه مکالمه را مشاهده کنند.

مشکل صدا و قطع و وصل شدن اینترنت نیز صرفا برای کاربران محدودی وجود داشت که این مشکل به خاطر فیبر نوری مستقر در محل سکونت انها بود، چرا که تنظیمات ارسال داده ویدئویی به گونه ای کم حجم و با کیفیت طرح ریزی شده بود.

برای برقراری این گفت و گوی زنده ویدئویی آقایان حاج روح ا... ندرلو، مهندس ابوذر کمپانی، محمدرضا کریمی و حسین سوری زحمات فراوانی را متحمل شدند.


مشروح سوالات و پاسخ های داده شده در این گفتگو به شرح زیر می باشد.

* جناب دکتر رضایی با توجه به سوالات عدیده آزادگان درمورد استخدام فرزندان در بدنه شرکت های خودکفایی، بفرمایید وضعیت چگونه است؟ اگر آماری ارایه فرمایید ممنون می شویم واقدامات هیات مدیره شما در این مورد چیست؟

ـ در ارتباط با این سوال باید به اطلاع عزیزان برسانیم که در سنوات گذشته بنا به نیاز، برخی از فرزندان آزاده و حتی آزادگان عزیز در بخش های مختلف شرکت های زیر مجموعه به کار گمارده شده اند. در اینکه این شرکت باید توسط افراد دلسوز و متعصب به مجموعه اداره شود، شکی نیست؛ چرا که این مساله از اصول مدیریتی روز دنیاست و بی شک اگر فرد یا افراد وابسته به سهامداران که ذینفع در شرکت هستند در کارخانه مشغول به کار شوند، امری اجتناب ناپذیر و کاملا قابل دفاع می باشد و با تمام وجود از آن دفاع می کنیم. در ارتباط با اقدامات هیات مدیره جدید در این زمینه باید خدمت عزیزان آزاده عرض کنم که کمیته ی جبران خدمت به ریاست جناب آقای دکتر میرشکار عضو محترم هیات مدیره شرکت اقتصادی و خودکفایی آزادگان، استفاده از فرزندان آزاده با جدیت در دستور کار قرار گرفته است و در حال تدوین آیین نامه های مشخص و عملیاتی در این زمینه هستیم. نکته ی دیگر اینکه شرایط استخدام در بخش های دولتی و خصوصی متفاوت است؛ به طور مثال در بخش دولتی آزمون استخدامی، گزینش، مصاحبه و شرایط معمول عمومی و اختصاصی(مدرک تحصیلی) ملاک است؛ اما در استخدام بخش خصوص، تجربه، تخصص و دانش در کنار مصاحبه و گزینش قرار می گیرد که بی شک در شرایط برابر حتما اولویت با فرزندان آزاده می باشد کما اینکه در بحث استخدام اخیر شرکت دارویی، آرایشی و بهداشتی مینو پس از اعلام عمومی استخدام، 18 نفر ثبت نام کردند که تقریبا یک پنجم آنها فرزندان آزاده بودند.

*آیا دارایی هایی هم وجود دارد که به سازمان بورس معرفی نشده باشد؟ اگر هست اشاره کنید و علت بورس نرفتن آنها را بفرمایید.

ـ بورس به اتاق شیشه ای مشهور است؛ یعنی چون سهامدار عام و ذینفع دارد باید همه چیز برای سهامداران شفاف و قابل مشاهده و لمس باشد و به هیچ عنوان امکان پنهان کاری نیست از این رو، قاعدتاً نباید دارایی وجود داشته باشد که جزء دارایی های شرکت به بورس معرفی نشده باشد و اگر این اتفاق بیفتد خلاف قانون می باشد. در این زمینه تا جایی که بنده طی این چند ماه بررسی کرده ام هیچ اموالی وجود ندارد که جزء دارایی های ارائه شده به بورس نباشد؛ اگر کسی در این زمینه اطلاع و مستنداتی دارد، ارائه دهد تا نه تنها پیگیری کنیم بلکه با متخلفین برخورد قاطع شود.

                                                  

*جناب رضایی چرا امسال سود ۴۰ تومان واریز شد؟ علت آن چیست و اینکه چه کسانی این مصوب را تایید کردند؟

ـ سود امسال هنوز تعیین نشده است و مبلغ 40 تومان به ازای هر سهم، مربوط به سال مالی منتهی به پایان اسفند ماه 1395 بود که در مجمع عمومی تیرماه 1396 با نظر مجمع عمومی به تصویب رسید. اینکه چرا 40 تومان بوده است، بر اساس سودآوری شرکت های زیر مجموعه که مبتنی بر شرایط کلان اقتصاد کشور است، می باشد؛ اینکه چه کسانی آن را مصوب کرده اند؟ طبق قانون تجارت، تعیین، تصویب و زمان پرداخت سود از اختیارات مجمع عمومی است و مجمع عمومی یعنی جمع سهامداران شرکت که خود شما عزیزان هستید.

 

* سود سال بعد با توجه به اینکه جنابعالی در شرکت مسولیت دارید چگونه خواهدبود؟ آیا مشکلی وجود خواهد داشت؟

ـ هلدینگ به خودی خود درآمدی ندارد، بلکه باید منتظر تعیین و تکلیف سود و زیان شرکت های زیر مجموعه باشد و به ازای سهمی که از آن شرکت ها دارد سود خود را اخذ و در پایان با تجمیع سودهای بدست آمده در جلسات مجمع عمومی سالانه مبلغ سود را به اعضا مجمع پیشنهاد دهد تا بعد از تصویب آن را به سهامداران پرداخت کند با این وجود نمی توان قبل از برگزاری مجامع عمومی سالانه ی شرکت های زیر مجموعه رقم دقیقی را برای سود سال آینده تعیین کرد. با این وجود تمام تلاش بر این اصل پایه گذاری شده است که سود سال مالی منتهی به پایان اسفند 96 کمتر از سود سال 95 نباشد و در بدترین شرایط، وضعیت فعلی را حفظ کنیم. نباید این نکته را فراموش کرد که سود اختصاص یافته وابسته به متغیرهای متعدد اقتصادی درون هلدینگ و اقتصاد کلان کشور است. در این زمینه، افزایش سود مستلزم تحقق اهداف اقتصادی شرکتهای زیر مجموعه و بهبود شرایط اقتصادی حاکم بر کشور است.

* آیا خودکفایی ۱۰۰ درصد متعلق به آزادگان دارد توضیح دهید؟ وضعیت سهام شرکت ها در خودکفایی به چه شکلی است؟

ـ تقریبا بیش از 99  درصد سهام شرکت اقتصادی و خودکفایی آزادگان متعلق به آزادگان است. و از نزدیک به 308 میلیون سهام، بالغ بر 600 هزار سهم در اختیار غیر آزاده می باشد. در این زمینه باید از دوستان پر تلاشمان در حوزه ی مالی شرکت به ویژه جناب آقای ابراهیمی تشکر کنیم که با عنایت به اهتمام هیات مدیره و مدیرعامل محترم مبنی بر قرار گرفتن سهام شرکت در حلقه ی اقتصادی آزادگان با برنامه ریزی هوشمندانه موفق شدند از مجموع 2 میلیون 500 هزار سهم طی چند ماه گذشته بالغ بر یک میلیون 900 هزار سهم را از غیر آزاده ها خریداری کنند و این میزان را به 600 هزار سهم تقلیل دهند و با جدیت پیگیر خرید این میزان سهم باشند تا کل 100 درصد سهام در اختیار آزادگان عزیز باشد.

در ارتباط با شرکت های زیر مجموعه نیز باید گفت که  100 درصد سهام شرکت های پارس گستر مینو، رسا، فروشگاه های زنجیره ای پیوند و معین آزادگان، 5/7 درصد سهام شرکت سیمان یزد، 10 درصد سهام شرکت سیمان قشم، 5/7 درصد سهام شرکت مینو شرق، 5/2 درصد سهام شرکت پوشش گستر مینو و 68 درصد سهام صنعتی مینو متعلق به شرکت اقتصادی و خودکفایی آزادگان می باشد.

در همین زمینه، شرکت صنعتی مینو که 68 درصد سهام آن متعلق به خودکفایی است 67 درصد سهام شوکوپارس، 5/2 درصد سهام پوشش گستر مینو، 5/23 درصد سهام مینو شرق، 2 درصد سهام خودکفایی، 52 درصد سهام پارس مینو، 98 درصد سهام پرسوئیس، 5 درصد سهام مینو فارس و 90 درصد از سهام قاسم ایران را در اختیار دارد.

شرکت قاسم ایران 14 درصد سهام مینو شرق، 5 درصد سهام مینو فارس و 5/2 درصد سهام پوشش گستر مینو را به خود اختصاص داده است.

شرکت پارس مینو نیز که 52 درصد سهام آن متعلق به صنعتی مینو است 100 درصد سهام دارویی، 85 درصد سهام مینو فارس و 2 درصد سهام پرسوئیس را به خود اختصاص داده است.

همچنین 100 درصد سهام شرکت پخش سراسری مینو متعلق به شرکت شوکوپارس می باشد.

39 درصد سهام مینو شرق، 5/2 درصد سهام پوشش گستر مینو و 5 درصد سهام مینو فارس نیز متعلق به پارس گستر مینو است.

5/5 درصد سهام خودکفایی، 4 درصد سهام پارس مینو، 90 درصد سهام پوشش گستر مینو و 1 درصد مینو شرق نیز متعلق به شرکت معین آزادگان می باشد.

 

* نقش حاج ابوترابی و حاج اوحدی  درخودکفایی را بفرمایید وآیا اینکه آنها سهمی دارند؟

ـ جناب حجت الاسلام والمسلمین ابوترابی و جناب آقای اوحدی هیچ گونه دخل و نظری در شرکت اقتصادی و خودکفایی ازادگان ندارند و صرفاً بنا به درخواست و تقاضای شرکت به پاس علاقه ای که به جامعه ی آزادگان دارند، لطف فراوان می کنند و یکسری از مشکلات شرکت در سطح کلان کشور را پیگیری می کنند. این دو عزیز عملاً از استوانه های نظام هستند. حاج آقا ابوترابی ریاست هیات 5 نفره هیات حل اختلاف قوا است و توسط رهبر معظم انقلاب به این سمت منصوب شده اند؛ کما اینکه اخیراً به عنوان امام جمعه ی موقت تهران از سوی حضرت آقا منصوب شده اند و در بین سران نظام یک شخصیت قابل احترام هستند. بنده آدم بی تعارفی هستم و باید بگویم که ایشان شالوده ی همان ابوترابی بزرگ است و به عنوان فردی سلیم النفس هر کار و خدمتی که لازم باشد برای جامعه ی آزادگان انجام می دهد و در این زمینه والله جز زحمت چیزی برای ایشان نداشته است و هیچ خیر مادی از شرکت هم به ایشان نرسیده است. در مورد جناب آقای اوحدی هم باید عرض کنم که ایشان جز سهامداری شرکت همانند دیگر آزادگان، هیچ منافعی از شرکت ندارد و به عنوان مشاور معاون اول رئیس جمهور، معاون سرمایه گذاری سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری و ریاست سابق سازمان حج و زیارت، دارای ارتباطات بسیار خوبی است و شرکت نیز جز زحمت برای ایشان هیچ منفعتی نداشته است.

یک نکته را در این زمینه باید با قاطعیت عرض کنم که دوستان سهامدار و آزاده در طرح برخی مسایل نسبت به این عزیزان و دیگر بزرگانی که یاریگر شرکت هستند با دقت و حساسیت اظهارنظر کنند. ببینید دوستان عزیز و همرزمان خوب خودم؛ در تمام دنیا میلیاردها دلار هزینه می شود که شرکت ها با افراد ذی نفوذ لینک شوند و از ظرفیت آنها برای پیشبرد اهداف کلان شرکت هایشان بهره برداری کنند. الان که افرادی هستند و بدون مزد و منت فقط و فقط به احترام آزادگان در حال کمک به شرکت هستند، نباید خدای ناکرده با برخی اظهارات ناپخته این ظرفیت های بزرگ و بدون هزینه را از شرکت سلب کنیم و می بایست در همه حال قدردان تمام آنانی باشیم که یک گام هم که شده برای تعالی شرکت برمی دارند.

 

* سهامداران به علت مشکلات زندگی خواهان فروش اموال هستند ودرحال حاضر برگ سهام ها ارزش واقعی را نشان نمیدهد؛ توصیه و راهکارشما چیست؟

ـ با توجه به اینکه شرکت بورسی است، عملکرد آن نیز تحت تاثیر سازمان بورس و اوراق بهادار می باشد از این رو ارزش سهام به متغیرهای متعددی مبتنی بر عملکرد سهامداران و شرکت وابسته است. در بحث سهامداران، میزان عرضه و تقاضا و رعایت اصول حرفه ای خرید و فروش سهام و اینکه در برابر تقاضاهای صورت گرفته چگونه برخورد شود از اهمیت بسزایی برخوردار می باشد. این درحالی است که ریسک بالای سهامداران در بحث فروش سهام، باعث شده است که با ارزش واقعی سهام فاصله داشته باشیم. فاصله ای که بی شک با واقعیت ارزش سهام متفاوت است و رسیدن به جایگاه مطلوب و درخور شان شرکت در بورس، مستلزم همکاری، وحدت، صبر و برخورد حرفه ای سهامداران و از سویی دیگر تلاش و پویایی هر چه بیشتر بخش های به هم پیوسته ی هلدینگ می باشد که امیدواریم این دو مهم همگام با هم شرکت را به جایگاه واقعی اش نزدیک کنند. اینکه برخی از سهامداران تمایل به فروش دارند؛ چون شرکت سهامی عام است و با احتساب ورثه ی سهامداران فقید نزدیک به 70 هزار نفر سهیم هستند نمی توان انتظار داشت که حق دیگری را سلب و او را مجبور به فروش کرد. این مساله یک مکانیزیم تخصصی دارد.

 

* آیا خود شما مایل به فروش خودکفایی هستید؟ وآیا اینکه درحال حاضر چنین کاری ممکن است؟

ـ بنده نیز به عنوان یکی از سهامداران با توجه به نوع مسئولیتی که دارم، تابع نظر جمع هستم. اما در حال حاضر با توجه به شرایط اقتصادی کل کشور و کمبود نقدینگی، هرگونه اقدام باعث می شود که فروش هر بخش و یا هر دارایی شرکت زیر قیمت و ارزش واقعی آن صورت گیرد. موضوعی که مسلماً خود آزادگان و سهامداران نیز راضی به آن نیستند. از این رو بهتر است که در شرایط فعلی به جای فروش اموال با ارزش کمتر، به فکر آن باشیم که به ارزش دارایی های شرکت بیفزاییم تا در صورت برقراری شرایط مطلوب برای فروش، شرکت با ارزش واقعی به فروش برسد و کام سهامداران به درستی شیرین شود.

 

* عده ای عام شدن شرکت را بد میدانند؛ بنظر شما عام بودن شرکت خوب است یا باید به خاص تبدیل شود و اینکه تبدیل مجدد عام به خاص امکان دارد؟

ـ از آنجایی که طبق قانون تجارت سهامی عام نسبت به سهامی خاص مزیت های فراوانی دارد. سهامی خاص زمانی می تواند اثرگذار باشد که مالکیت محدود داشته باشد و مدیرعامل هرطور که دوست داشت خرج کند؛ اما از آنجایی که هلدینگ اقتصادی و خودکفایی آزادگان در مالکیت آزادگان قرار دارد، می بایست وضعیت سود و زیان و عملکرد مالی و هزینه ای آن شفاف باشد. موضوعی که باعث شد با درخواست خود آزادگان عملکرد شرکت شفاف شود و شفافیت هم زمانی میسر بود که شرکت در اتاق شیشه ای بورس باشد که هم حسابرس و هم ناظر مدافع حقوق سهامدار داشته باشد. با سهامی عام شدن شرکت عملاً عملکرد مالی شرکت در صفحه رسمی شرکت در کدال قرار می گیرد و هر تصمیم و اقدام مالی باید در معرض دید عموم قرار بگیرد؛ موضوعی که در سهامی خاص میسر نبود! این درحالی است که سهامی عام شرایط بهره مندی از معافیت های مالیاتی متنوع، استفاده از تسهیلات بانکی، اخذ اعتبارات و حمایت های مراجع اقتصادی و بسیاری مزیت های دیگر را دارد.

 

* در وضعیت فعلی آینده شرکت ها را چگونه میبینید و توصیه شما درمقام مسول چیست؟

ـ وضعیت حال و آینده شرکت بستگی به عملکرد خود سهامداران دارد. بی شک نحوه ی برخورد آنها، تصمیماتشان در مجامع عمومی، فضاسازی ها در ارتباط با شرکت در فضای واقعی و مجازی، میزان مشارکت آنها در پیشبرد اهداف کشور، داشتن نگاه توسعه گرایانه و جلوگیری از اقدامات غیر حرفه ای در محیط بورس و بسیاری مولفه ی دیگر آینده شرکت را تضمین می کند. از سویی دیگر در داخل شرکت نیز ما شرایطی را فراهم کرده ایم تا بتوان با آینده پژوهی مطلوب و رصد درست شرایط بازار، تولیدات را تقویت، تغییر و یا محصول جدید تولید کنیم و در بازار رقابتی و پر پیچ و خم اقتصاد بیمار کشور بتوانیم به سلامت عبور کنیم.

 

* کمی در مورد پاداش ها و حق جلسات بفرمایید؛ آخه میگویند پاداش های ملیاردی میگیرید؟

ـ پاداش ها در مجمع عمومی به تصویب خود سهامداران می رسد و تحقق آن منوط به تصویب سهامداران می باشد. در رابطه با این سوال که پاداش میلیاردی اختصاص یافته است، به هیچ عنوان صحت ندارد و میزان پاداش ها در قالب مصوبات مجمع در کدال و صفحه ی رسمی شرکت در بورس موجود می باشند.

 

* آیا صحت دارد شما درحین تودیع خانم سخت باز ۴۰۰ میلبون پاداش دادید؟

ـ در زمان تودیع خانم سخت باز اصلاً بنده در هیات مدیره شرکت اقتصادی و خودکفایی حضور نداشتم؛ چه رسد به اینکه پاداش پرداخت کنم؛ از طرف دیگر اصلا چنین چیزی صحت ندارد.

 

* نظر شما چرا تعدادی ساز مخالف با شرکت میزنند و اقداماتی انجام میدهند که سهامداران را علیه شرکت بشورانند آیا مشکلی باشرکت دارند؟

ـ بهتر است از خود دوستان بپرسید؛ اما باید اعلام کنم که هیات مدیره شرکت اقتصادی و خودکفایی آزادگان به هیچ عنوان مخالف نقد و بیان نظرات موافق و مخالف نیست و اصولاً معتقدیم که تک صدایی باعث انحراف می شود. اما دوستان عزیز سهامدار باید دقت کنند که اظهارات آنها در بسیاری رفتارهای اقتصادی شرکت و ارزش سهام تاثیر مستقیم می گذارد از این رو به عنوان ذینفع باید زمان شناس باشند و منافع شرکت را قربانی منافع افراد نکنند.

 

* لطفا کمی از فعالیت خودتان دراین چندماه بگویید که چه کردید؟

ـ برگزاری جلسات منظم هیات مدیره مطابق با جدول زمانبندی از ابتدای آغاز بکار هیات مدیره جدید، به گونه ای که تابحال 22 جلسه با حضور تمام اعضای هیات مدیره برگزار شده است.

تلاش برای ثبات در ارزش سهام و افزایش تدریجی ارزش آن، به گونه ای که در دوره ی جدید نه تنها افت قیمت نداشته ایم؛ بلکه ارزش سهام روز به روز در حال افزایش است و به ثبات رسیده است. البته تداوم این مهم مستلزم ارتقای سطح حرفه ای سهامداران می باشد که هم در بحث عرضه و تقاضا هوشیار باشند و هم در بحث رفتارهای بورسی باید هوشیار باشند که خدای ناکرده رفتار آنها بر ارزش سهام تاثیر منفی نگذارد.

ایجاد تغییرات در هیات مدیره شرکت های زیر مجموعه، به گونه ای که اولاً اعضای آزاده عضو هیات مدیره در ساختار هیات مدیره بمانند و از طرف دیگر بر تعداد آزادگان عضو هیات مدیره افزوده شود و از سویی دیگر تخصص، تجربه و کارآمدی اعضای هیات مدیره حفظ شود.

اهتمام در اجرای هر چه سریعتر طرح های نیمه کاره ای که بار مالی زیادی را سال ها بر شرکت تحمیل کرده بودند و تقریبا راکت مانده بودند.

بازدید از شرکت های زیر مجموعه و برگزاری جلسات با شرکت ها جهت اطلاع از آخرین وضعیت و اتخاذ تصمیمات اثربخش با حضور تمام اعضای هیات مدیره شرکت اقتصادی و خودکفایی آزادگان.

تلاش برای بکارگیری هر چه بهتر فرزندان آزاده با اهتمام به طراحی و تدوین آیین نامه ای به همین منظور.

برگزاری جلسات متعدد به صورت جمعی، گروهی و فردی با آزادگان، سهامداران و وکلای سهامدار

برگزاری جلسات متعدد با هیات های تجاری خارجی

برگزاری جلسات با گروه های مختلف تجاری داخلی

 

*سوال پرسیدند که چرا این همه از پول آزادگان را خرج تبلیغات تلویزیونی می کنید؟

در این زمینه باید بگویم که بر اساس معافیت تبلیغاتی که صدا و سیمای جمهوری اسلامی برای تولید کنندگان داخلی در نظر گرفته شده است. به گروه صنعتی مینو 30 هزار ثانیه تبلیغات رایگان اختصاص پیدا کرده است و این تبلیغات هم بر اساس امتیاز رایگانی است که به گروه داده شده است.

 

*  اعطای نمایندگی یا فروشگاه مقیم در خودکفایی به چه شکلی است؟

ـ خودکفایی به عنوان یک شرکت هلدینگ اصولاً نمی تواند نماینده ای داشته باشد و محصول تولیدی هم برای عرضه ندارد که بخواهد فروشگاه بزند! اگر منظور محصولات مینو است؛ که مساله ی پخش در حوزه و اختیارات شرکت قاسم ایران است. به همین منظور یک فروشگاه به صورت پایلوت و آزمایشی در مشهد راه اندازی شده است و باید آزمون و خطای آن مورد بررسی و تجزیه و تحلیل قرار گیرد تا اقدام منطقی و اثربخشی در دستور کار قرار گیرد. چرا که یکی از شرکت های تولید کننده شیرینی و شکلات که از رقبای گروه صنعتی مینو است؛ مجموعه فروشگاه هایی را تاسیس کرد ولی نتوانست دوام و سود دهی آنها را تضمین کند در نتیجه روز به روز در حال تعطیل شدن هستند؛ لذا باید کاری شروع شود که هم آزادگان و نمایندگان فروشگاهی سود دهی داشته باشند و هم به اعتبار معنوی و مادی گروه صنعتی مینو خدشه وارد نشود.

البته یک طرح که پیش بینی می شود در صورت اجرا موفق باشد در دستور بررسی و پیگیری است که به محض نهایی شدن طرح، حتما اطلاع رسانی خواهد شد.

 

* آقای رضایی تکلیف نمایندگان اسبق که این دوره هم کاندید نبودند چیست؟ وچرا رای آنها با آنهمه مخارج انتخابات جدید شکل گرفت آنها کاندید نشدند ولی هنوز هستند؟

ـ در این زمینه بارها چه قبل، حین و بعد از برگزاری انتخابات توضیحات مفصل داده شده است؛ اما باید بگوییم که دو انتخابات برای تکمیل یک جریان و سبد رای بوده است. به عبارت ساده تر انتخابات مرحله دوم با هدف تکمیل آرای وکلای محترم سهامدار انجام گرفت و تکمیل کننده انتخابات مرحله اول بود و برگزاری انتخابات مرحله دوم عملاً موجب افزایش وکلا شد.

اگر بخواهیم واضح تر بگوییم؛ باید اینطور بیان کرد که اعتبار هر کدام از وکلا به وکالتی است که سهامداران دیگر به او برای شرکت در مجمع عمومی داده اند. مساله ی انتخاب وکلا همانند انتخاب ریاست جمهوری نیست که اعتبار زمانی داشته باشد تا مادامی که شما سهامدار عزیز وکالت خود را از وکیل تان خلع نکنید، فرد انتخاب شده وکیل محسوب می شود؛ مگر آن که محدود به زمان و مکان باشد. مثلاً در وکالت نامه قید شود که شما وکیل بنده هستید برای شرکت در فلان مجمع در تاریخ فلان! و با این محدودیت عملاً وکالت خود را پس از مجمع، سلب خواهید کرد. اما اگر چنین شرطی نباشد تا مادامی که سهامدار وکیل جدیدی را معرفی نکند، آخرین وکالت نامه تعریف شده، به قوت خود باقیست.

هیات مدیره طبق قانون تجارت به عنوان متولی مجمع عمومی، آخرین وکالت نامه قانونی؛ تاکید می کنم آخرین وکالت نامه ی قانونی که مطابق با قانون تجارت تنظیم شده باشد را می پذیرد؛ حال این وکالت نامه یک روز قبل از مجمع یا 10 سال قبل از مجمع صادر شده باشد.

اگر فکر می کنید کسی شایستگی وکالت ندارد، بروید موکل وی را راضی کنید که وکالتش را پس بگیرد و گرنه تا زمانی که موکل، وکالت خود را سلب نکند؛ وکیل از اعتبار قانونی برای شرکت در مجامع عمومی و فوق العاده برخوردار می باشد. لذا مجدد باید تکرار کنم تا زمانی که توسط سهامدار بدون قید هرگونه محدودیت زمانی و مکانی به عنوان وکیل مشخص شده است؛ کسی نمی تواند او را از وکالت خلع کند و برای سال های سال می تواند وکیل باشد مگر آنکه وکیل یا موکل فوت کند که با فوت هرکدام از آنها طبق قانون وکالت نامه باطل می شود و یا اینکه خود سهامدار اقدام به ابطال وکالت نامه کند.

 

* آیا شرکت خودکفایی در حال ورشکستی است و زیانده شدند؟آیا امیدی به رشد آنها هست؟

ـ فعالیت های اقتصادی دارای فراز و فرود هستند؛ بیان این مساله که شرکت در حال ورشکستگی است؛ از اساس قابل قبول نیست؛ چرا که این شرکت دوران بسیار سخت اقتصادی چند سال اخیر که همراه با کمبود نقدینگی بود را به سلامت پشت سر گذاشته است و هم اینک نیز برنامه های توسعه محوری را در دستور کار قرار داده است و برای پاسخ دادن به بازار مصرف برخی محصولات، خطوط جدیدی را در دستور راه اندازی دارد. اینکه برخی از شرکت های زیر مجموعه زیان ده هستند یا بوده اند؛ در هلدینگ ها و شرکت های هلدینگی(ماتریس مادری) یک امر طبیعی است. همیشه تمام شرکت ها سوده نیستند؛ بلکه هلدینگ در نقش یک مادر، کار مدیریت و راهبری تمام شرکت ها را بر عهده دارد و در نهایت این هلدینگ است که زیان ده نبوده است.

* کسانی که مخالف فروش شرکت هستند با چه زبانی به تعدادی بگویند جای ما تصمیم نگیرید حالا وقت فروش نیست نظر شما چیست؟

ـ اینکه با چه زبانی باید پاسخ داد، نباید انتظار داشت که همیشه، همه یک نظر را داشته باشند تا با یک پیام واحد، موضوعی را بپذیرند. اما شرکت های سهامی عام طبق قانون تجارت یک رفتار شفاف و آشکار دارند و تمام ذینفع ها بنا به تعداد سهامشان در شرکت حق دارند و این از مزیت های این گونه شرکت های سهامی است. بر اساس همین اصل، کسی هم نمی تواند دیگری را مجاب به فروش یا عدم فروش کند. هر کسی فقط صلاحیت تصمیم گیری در ارتباط با سهام خود را دارد و نمی تواند برای دیگر سهامداران تصمیم گیری کند، مگر آنکه بیش از 50 درصد سهام را داشته باشد و البته این میزان سهم هم در شرکت های سهامی دلیلی بر اتخاذ تصمیم برای فروش کل شرکت نیست و فقط می تواند سهام خود را بفروشد و یا با اتکا به داشتن نصف بعلاوه یک هیات مدیره، اقدام به فروش املاک، دارایی ها، برند و... کند که در این سود نیز درآمد حاصل شده بین کل سهامداران به ازای میزان سهام طبق مصوبه ی مجمع عمومی به عنوان سود سهام پرداخت خواهد شد.

 

* برگ‌سهامی که دست ماست ارزش کدام اموال است آیا زمین و دستگاه ها و تجهیزات هم لحاظ شده یا خیر؟ لطفا مشروح بفرمایید.

ـ همانطور که در سوالات قبل هم پاسخ داده شد در زمان ورود به بورس تمام اموال و دارایی های شرکت ارزش گذاری شده اند و به عنوان دارایی در صورت های سود و زیان ثبت شده اند. پس تمام اموال شامل املاک، تجهیزات، دستگاه ها و... لحاظ شده اند.

 

* جریان قیمت گداری خودکفایی چیست ؟ وآیا صحیح است به ارزش واقعی اعلام نشده است؟

ـ قیمت گذاری توسط تیم های کارشناسی صورت گرفته است؛ این که بگوییم تمام ارزش گذاری ها صددرصد دقیق بوده اند و یا این که اشتباه ارزش گذاری شده اند، شاید حرف درستی نباشد. اما این نکته مهم است که اموال ارزش گذاری شده در ید شرکت هستند و هر گاه شرکت بخواهد در بورس ارتقا پیدا کند و یا مالی را به فروش برساند باید طبق قانون ارزش گذاری مطلوب در مورد اموال و تجهیزات صورت گیرد. پس اینکه چند سال پیش چه ارزش گذاری صورت گرفته است؛ زیاد مهم نیست چرا که اقتصاد ایران یک اقتصاد پایدار نیست و ارزش دارایی ها روز به روز در حال تغییر و تجهیزات ارزش گذاری شده روز به روز استهلاک دارند. از این رو، مهم آن است که وقتی بخواهیم سطح بورسی شرکت را ارتقا دهیم و یا اموالی را بفروشیم، چه ارزشی دارد و این کار هم در زمان خودش با نظارت های دقیق صورت خواهد گرفت.

 

* تغییرات ساختار سازمانی و افراد در سیاست کاری شما چیست و چه اقداماتی شده است؟

ـ برای ما دو مساله از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است اول اینکه از ظرفیت و پتانسل دوستان آزاده به درستی استفاده کنیم، کما اینکه در حال حاضر نزدیک به 60 درصد از اعضای هیات مدیره شرکت ها آزاده هستند و دوم اینکه افراد به کار گمارده شده دارای تجربه، تخصص و کارآمدی باشند تا بتوانند به موقع بهترین تصمیمات را لحاظ کنند. از سویی دیگر بالابردن سطح همکاری با کسانی که مصالح شرکت را در رفتار، کردار و گفتار خود مدنظر قرار می دهند نیز برای ما از اهمیت بالایی برخوردار می باشد.

 

* ورود آزادگان به هیات مدیره زیر مجموعه به خواسته از فشار و تهدید و تبانی بود یا بنا به نیاز در جهت همکاری مضاعف؟

ـ بحث ورود آزادگان به هیات مدیره شرکت ها یک خواست کلی و بحق بوده است و با قدرت در دستور کار هیات مدیره قرار دارد. در این زمینه همانطور که گفته شد نزدیک به 60 درصد از اعضای هیات مدیره ها آزاده هستند. این میزان درصد در طول تمام عمر شرکت اقتصادی و خودکفایی آزادگان بی سابقه بوده است. به هیچ عنوان هم بر اساس تهدید و یا ترس نبوده است؛ بلکه خود بنده و دیگر اعضای هیات مدیره هلدینگ که همگی آزاده هستیم بر این مساله تاکید داشته ایم که تا می توانیم از افراد با تجربه، متخصص و توانمند استفاده کنیم. شاید در این میان هم افرادی باشند که مثلاً دارای مدرک تحصیلی بالایی نباشند؛ اما به احترام تجربیات گذشته شان در هیات مدیره و تلاش مضاعفشان در مسیر توسعه و تعالی شرکت از ظرفیت آنها استفاده شده است. بی شک این مهم با جدیت در دستور کار است و در آینده نیز از ظرفیت آزادگان استفاده خواهد شد. بنده معتقدم که اگر از ظرفیت آزادگان استفاده نشود، به این قشر عظیم و متعهد خیانت کرده ایم.

 

* آیا میشود شرکت را یکجا فروخت و راحت بشویم ؟خریداری پیدا میشود؟

ـ فقط در قالب سهام مدیرتی، یعنی فروش برند، اموال، تجهیزات و دستگاه ها و... می توان این کار را انجام داد. اما ما خود را نسبت به اموال و دارایی شرکت متعهد می دانیم و با استناد به این مساله که در شرایط سخت اقتصادی فعلی که بر کل کشور حاکم است و ضعف نقدینگی و رکود حاکم، هرگونه فروش به منزله ی فروش دارایی با مبلغی کمتر از ارزش واقعی است.

 

* جریان دادن سهام به کارمندان و کارگران مینو در دهه ۷۰ چیست؟

ـ دو قانون در ارتباط با دادن سهام به کارگران وجود داشته است. اول در دهه ی 50 و دوران حکومت پهلوی مطابق یکی از بندهای اصول 12 گانه انقلاب سفید شاه دارندگان شرکت های خصوصی طبق دستور وقت مکلف به دادن بخشی از سهام کارخانه به کارگران شدند و بعد از انقلاب نیز مطابق با اصل 44 قانون اساسی و خصوصی سازی صنایع بر اساس سیاست های دولت وقت در اوایل دهه 70 شرکت های دولتی موظف شدند قبل از واگذاری صنایع به بخش خصوصی بخشی از سهام را به کارگران بدهند. این مساله در شرایطی است که شرکت اقتصادی و خودکفایی آزادگان از سال 1373 توسط آزادگان خریداری شده است و در زمان خریداری 51 درصد سهام به هلدینگ آزادگان فروخته شده است و بعدها به 68 درصد اقفزایش یافته است و این سهام عملا سهامی است که دولت قبل از واگذاری به کارگران داده است و شرکت هم هیچ نقشی در آن نداشته است.

 

* نقش موسسه پیام در خودکفایی چیست؟

ـ موسسه ی پیام هیچ نقشی در خودکفایی ندارد و به عنوان یکی از مهمترین متولیان فرهنگی و اجتماعی جامعه ی آزادگان، تلاش های درخور توجهی را برای پیگیری امورات آزادگان دارد و از هر گونه درخواست کمکی که شرکت اقتصادی و خودکفایی داشته باشد کوتاهی نمی کند. اما عملاً نقشی در اداره ی شرکت و یا اتخاذ تصمیم ندارد.

 

* چگونه موسسه پیام ۲۳ درصد خرمدره را صاحب شده و اینکه اعمال نفود آن موسسه چگونه است؟

ـ در سال 1390 فردی به نام آقای گنجی 49 درصد از سهام شرکت صنعتی مینو را در اختیار داشت و قصد داشت آن را به صورت یکجا بفروشد و قصد فروش آن را داشت که شرکت اقتصادی و خودکفایی آزادگان تصمیم به خرید سهام را گرفت اما به علت کمبود نقدینگی فقط 16 درصد سهام را خریداری کرد؛ مابقی سهام که 33 درصد بود، توسط موسسه پیام آزادگان خریداری شد و این موسسه نیز طی 5 سال گذشته، حدود 10 درصد از این سهام را به فروش رسانده است.

از آنجا که خرید برای همگان آزاد بود و شرکت اقتصادی و خودکفایی آزادگان توان مالی برای خرید این 33 درصد را نداشت اگر موسسه پیام نمی خرید الان این سهام در اختیار گروه یا جریان غیر آزاده قرار داشت.

در ارتباط با نفوذ آن موسسه باید بگوییم که مطابق با قانون تجارت، به واسطه داشتن 23 درصد از سهام صنعتی مینو، دارای یک عضو هیات مدیره در آن شرکت می باشد و تعداد 4 نفر دیگر هیات مدیره توسط خودکفایی آزادگان انتخاب می شوند.

 

* موسسه پیام چرا در انتخابات اخیر بصورت پنهان و آشکار دخالت کرد و الان بیشتر نمایندگان وابسته آن موسسه است؟

ـ دوستان عزیز سهامدار، این شما هستید که رای می دهید. آرای شما یا به صورت مستقیم توسط خودتان داده می شود و یا به صورت غیر مستقیم توسط وکلایتان داده می شود. اینکه ادای دخالت داشته باشیم هم شان سهامداران را پایین می آوریم و هم آزادگی خودمان را زیر سوال می بریم. کسی که رای داده است، نظرش در انتخاب هیات مدیره تاثیر داشته است و نمی توانیم کسی را در این زمینه زیر سوال ببریم.

 

* چرا ارزش سهام درجا میزند؟

ـ ارزش سهام در یک رابطه ی اقتصادی عرضه و تقاضا که توسط سهامداران تعریف می شود بالا و پایین می شود و در این زمینه باید سهامداران ما به سطح حرفه ای در بازار بورس برسند. ضمن اینکه در دوره ی جدید ارزش سهام دارای ثبات بوده و رشد قابل تاملی داشته است.

 

* آیا اقداماتی جهت بالا رفتن ارزش سهام دارید؟

ـ بله؛ اصولاً در شرکت های بورسی یکسری اقدامات در جهت ارتقای ارزش سهام به صورت تدریجی و منطقی در دستور کار قرار می گیرد. ما در این زمینه یک نظارت دقیق بر بازار داریم و با برنامه ریزی هوشمندانه تا به امروز توانسته ایم نبض معاملات را در دست بگیریم. بی شک این مهم مستلزم همکاری هر چه بهتر توام با صبر و دقت عمل سهامداران و اقدامات موثر تولیدی و مدیریت بازار کسب و کار توسط شرکت است که در این راستا تلاش های ارزشمندی صورت گرفته است و در ادامه نیز این مهم با جدیت در دستور کار قرار خواهد گرفت.

 

* عملکرد خودتان را چگونه توجیه میکنید؟ آیا فعالیت شما منتج به نتیجه شده یا خواهدشد؟

ـ می توان گفت که محتوای قابل تحلیل در پاسخ به سوالات در این سلسله سوال مطرح شده، به خودی خود گزارشی از عملکرد بنده و هیات مدیره محترم شرکت است که امیدوارم با دقت مطالعه و مورد تجزیه و تحلیل و قضاوت قرار گیرد. البته در این زمینه، مدت فعالیت هیات مدیره جدید، شرایط حاکم بر اقتصاد کشور و شرایط شرکت و عملکرد رقبا را نیز باید دستمایه قضاوت قرار داد. در ارتباط با منتج به نتیجه بودن فعالیت صورت گرفته نیز باید بگوییم که تمام تلاش بنده و همکاران حول این مساله است که تصمیمی را اتخاذ کنیم که به صلاح و مصلحت سهامداران و آزادگان سرافراز باشد. انشا الله که نتیجه بخش بوده و باشد.

 

* چرا برگ سهام های جدید را به خودسهامداران ارسال نمیکنید؟

ـ در ارتباط با برگ سهام باید عرض بکنم که این مساله باید توسط خود سهامدار پیگیری شود. کافیست سهامدار عزیز به یکی از دفاتر کارگزاری مراجعه کند و از آنها بخواهد که برگ سهام برایش صادر شود. سپس با امور سهام تماس بگیرد تا از طریق فکس، ایمیل، تلگرام و یا هر روش دیگر تصویری از سهام از طریق سایت پرینت گرفته شود و برای دفاتر کارگزاری ارسال شود و سریعاً در دفتر کارگزاری، برگ جدید برای وی صادر خواهد شد.

 

* شرکت معین آزادگان چیست و اختیارات و وظایف ونیز عملکرد آن را بیان کنیدوبفرمایید برای آزادگان چکار کرده است؟؟

ـ شرکت خدمات مالي و مديريت معين آزادگان از زيرمجموعه‌هاي، شرکت اقتصادي و خودکفايي آزادگان است كه مديريت فعاليت‌هايي از قبيل حسابرسي و خدمات مالی شرکت را برعهده دارد. یکی از دیگر وظایف این شرکت تنظیم مراودات بورسی است. یعنی اداره ی روابط مالی در بورس، به منظور جلوگیری از کاهش ارزش سهام و تنظیم این قبیل روابط را بر عهده دارد. این شرکت عملاً به عنوان یک اهرم مالی کنترل کننده، روابط مالی شرکت و حسابرسی دقیق آنها را بر عهده دارد. صد درصد کل سهام این شرکت به شرکت اقتصادی و خودکفایی آزادگان اختصاص دارد.

 

* شرکت و شما هییت مدیره در قبال خرید سهام توسط بانک قوامین و‌.....چه اقدامات بازدارنده ی داشتید؟ لطفا توصیح دهید

ـ کارگزاری قوامین به خاطر در اختیار داشتن بخشی از سهام، عملاً برای تامین منافع خود با عرضه و تقاضاهای ناگهانی نظم مالی ارزش سهام شرکت را تحت شعاع قرار داده بود که در یک برهه از زمان یعنی چند ماه پیش، با ورود به موقع موفق شدیم برای مدت کوتاهی ارزش سهام را پایین بیاوریم و با توافق صورت گرفته با این دفتر کارگزاری، عملاً کل سهام در اختیار آنها را به صورت یکجا خریداری کنیم.

 

* درحال حاضر چند درصد از سهام دست غیر آزاده افتاده چرا ؟  وبرای بازگرداندن آن چه اقدامی خواهید داشت؟

ـ میزان سهام خودکفایی در دست غیر آزاده، بسیار ناچیز و می توان گفت بسیار کمتر از یک درصد است که این میزان نیز در دستور خریداری قرار دارد. باید در این رابطه از جناب آقای ابراهیمی مدیریت مالی شرکت اقتصادی و خودکفایی آزادگان واقعاً تشکر کنیم که با حساسیت و رایزنی و تدابیر ارزشمند بورسی موفق به اداره ی مطلوب این مهم شده است و انشا الله در اختیار گرفتن این میزان اندک از سهام نیز در دستور کار قرار دارد.

 

*بزرگوار'مستند قانونی انتخاب نماینده یا نمایندگان استانی برای سهامداران حقیقی چیست؟درحالیکه صرفا'اشخاص حقوقی سهامدار'حق معرفی نماینده دارند.

حق رای صاحب سهم در شرکت‌های سهامی از جمله «حقوق غیرمالی» ناشی از مالکیت سهام است. تقسیم حقوق صاحب سهم به حقوق مالی و حقوق غیرمالی که مورد اشاره اساتید حقوق تجارت ایران نیز واقع شده را می‌توان به استناد ماده ۳۸ لایحه قانونی اصلاح قسمتی از قانون تجارت مصوب ۱۳۴۷ علاوه بر مبانی تئوری، دارای منشا و مبنای قانونی هم دانست. در ماده یاد شده، به صراحت از اصطلاح «حقوق مالی وابسته به سهام» نام برده شده است. هر چند در نقطه مقابل به «حقوق غیرمالی سهام» اشاره‌ای مستقیم و صریح نشده اما در مواد ۳۸ و ۳۷ و ۴۹ و ۱۳۹ و ۲۲۰ و ۲۵۷ لایحه قانونی اصلاح قسمتی از قانون تجارت به حق رای و حق حضور که از مصادیق «حقوق غیر‌مالی» وابسته به سهام یا به عبارتی «حقوق غیر‌مالی ناشی از مالکیت بر سهام» هستند به صراحت اشاره شده است.

از جمله مصادیق مهم حقوق غیر مالی ناشی از مالکیت بر سهام می‌توان به: ۱- حق حضور در مجامع عمومی صاحبان سهام ۲- حق رای در مجامع عمومی صاحبان سهام ۳- حق اطلاع سهامدار از عملیات، حساب‌ها و گزارش عملیات مدیران شرکت‌های سهامی ۴- حق عضویت در شرکت ۵- حق انتقال سهام اشاره کرد.

 

* وظایف بازرس شرکت دراساسنامه'به نحوبارزی تبیین گردیده'درحالیکه دربرخی قسمتهای دیگر ازاساسنامه وظایفی فراتر ازموارد تصریح شده برای بازرس'به رسمیت شناخته شده است. واین وظایف فراتر ازموارد تصریح شده'درصلاحیت هیات رییسه سنی مجامع عمومی است نه بازرس!

ـ در ارتباط با وظایف بهتر است به قانون تجارت و خاص به قانون بازار اوراق بهادار جمهوری اسلامی مراجعه شود چرا که مجموعه قوانین لحاظ شده در آنها مبنای تنظیم اساسنامه بوده است. در این زمینه مواد 7 تا 19 به صراحت وظایف هیات مدیره، بازرسان، حسابرسی کاملاً قید شده است و این مواد قانونی در اساسنامه نیز آمده اند.

 

* سلام علیکم جناب آقای دکتر رضایی رئیس هیات مدیره خودکفایی آزادگان آیا نمایندگان آزادگان قبل از انتخابات گذشته قانونی هستند ؟ اگر اینها قانونی هستند خواهشمند است با ادله کافی پاسخ دهید که چرا همچنان بر مسند نمایندگی هستند

ـ در این زمینه توضیح دقیق داده شده است؛ اما جهت اطلاع شما عزیز سوال کننده هم باید بگویم که وکالت نامه تا مادامی که از سوی سهامدار (موکل) به نماینده یا همان وکیل سهامدار سلب نشود، ارزش قانونی دارد و چیزی نیست که توسط کسی غیر از وکالت دهنده سلب شود. از این رو هر وکیلی تا زمانی وکالتش سلب نشده باشد از دید برگزار کننده ی مجمع دارای ارزش و جایگاه قانونی است.

 

* آیا شخص حاج ابوترابی وحاج اوحدی سهامی در بساط خودکفایی دارند؟

ـ فقط جناب آقای اوحدی و آن هم به پاس آزاده بودنشان دارای سهام هستند. جناب حجت الاسلام و المسلمین ابوترابی نیز هیچ سهمی در شرکت ندارد.

 

* بنظر شما و فروش اموال در شرایط فعلی و رکود اقتصادی حاکم یعنی چوب حراج زدن به دارایی هایی که ارزش افزوده دارند! نیست ؟

ـ دقیقاً همین است؛ چون نقدینگی در بازار نیست اگر بخواهیم هر چیزی را بفروشیم مجبوریم با زیان بفروشیم. از این رو سیاست فروش در شرایط رکود اقتصادی و کمبود نقدینگی اصلاً به صلاح نیست. اگر شرایط به حالت عادی برگردد و خریدار دارای نقدینگی و اعتباری پیدا شود، می توان در این زمینه تامل کرد.

 

* در مجمع سال ۹۱ آقای ابوترابی رسما اعلام میکنند که مابقی مینو خریداری شده و الان صد درصد مینومال خودکفایی است و آن زمان در همان جلسه گفتند که همه سهام  خریداری کردیم البته با کمی بدهی که متعاقبا پرداخت میشود پس چطور الان ۳۲درصد دوباره از دست دادیم

ـ پس از خرید 49 درصد از سهام از آقای گنجی توسط شرکت اقتصادی و خودکفایی آزادگان و موسسه پیام آزادگان، حاج آقا ابوترابی سخنانی را ایراد داشتند که پس از بررسی فیلم سخنرانی ایشان در آن مجمع، مشخص گردید که ایشان از واژه خودکفایی استفاده نکردند و چون موسسه پیام را نیز جزیی از جامعه آزادگان می دانسته اند اعلام می دارند«  الحمدلله مابقی سهام صنعتی مینو نیز به دامن آزادگان باز گشته است.» از این رو، به هیچ عنوان منظور حاج آقای ابوترابی به طور خاص، مجموعه خودکفایی نبوده است.

 

* سلام لطفا راه کار ورود به فرابورس رو چرا پیگیری نمیکنید و در غیر صورت بیایید مسبب آن را معرفی تا پیگیری کنیم مواخذه کنیم.

 ـ بحث ارتقا در نظام بورسی مستلزم یکسری تمهیدات است که دارای تبعات خاص اقتصادی است. شک نداشته باشید که هیات مدیره به جد دنبال تدوین راهکارهای عملیاتی برای ارتقای سطح شرکت در بورس است.

* سلام علیکم؛ لطفا تعداد فرزندانی را که تاکنون استخدام شده اند اعلام فرمایید و بفرمایید درکدام قسمت ها جذب شدند ؟

ـ چرخه ی استخدام در یک شرکت با قریب به 60 سال سابقه ی فعالیت با یک شرکت تازه تاسیس متفاوت است. در یک شرکت تازه تاسیس شاید به صورت حجمی نیرو استخدام شود، اما در شرکتی با قدمت مینو باید چرخه ی استخدام کامل شود. یعنی فردی بازنشست و یا استعفاد دهد و اگر نیاز به نیروی انسانی بود در این زمینه اقدام خواهد شد. قبلاً هم عرض کردم در تمام استخدام های جدید، فرزندان آزاده در شرایط برابر در اولویت استخدام قرار دارند. کما اینکه اخیراً در بحث استخدام دارویی نیز این مهم در دستور کار قرار گرفت و در آینده نیز بنا به نیاز در دستور اجرا قرار خواهد گرفت.

 

* آیا اسنادی هم داریم که قیمت اولیه کارشناسی بود و یا غیر کارشناسی بوده منظور بنده این است بعدا مشخص نگردد یک شرکت بزرگ کارهارا بدون کارشناسی انجام داده

ـ در بحث قیمت اولیه بارها گفته شده است. مهم آن قیمت نیست؛ مهم این است که این دارایی و اموال الان چه قیمتی دارند. ارزش گذاری اموال یک امر هزینه ساز برای هلدینگ است؛ لذا باید زمانی که قصد فروش داشتیم یا پایه بورسی را ارتقا دهیم مجدد ارزش گذاری شوند.

 

* آیا کلیه اموال و زمینها و املاک متعلق به خودکفایی و زیر مجموعه هایش با قیمت کارشناسی به بورس اعلام شده؟؟؟؟؟  اگر اینچنین باشه چرا قیمت نسبت به آنچه در ابتدا بیان شد اینقدر فاصله دارد؟؟؟

ـ اقتصاد کشور دارای تلاطم است گاهی اوقات ارزش یک وسیله نقلیه کارکرده چند برابر با ارزش تر از همان وسیله نقلیه است که چند سال پیش خریداری شده است. یا اینکه گاهی خرید و فروش ملک راکد می شود یا سیر صعودی و برعکس نزولی می گیرد. تجهیزات و دستگاه ها، گاهی از رده خارج و فقط قابل تبدیل شدن به ضایعات هستند و یا اصلاً در برخی موارد خریداری ندارند. اصلا برخی تجهیزات و ماشین آلات خط تولید حتی امکان جابجایی هم ندارند چون به علت مرور زمان اگر چند سانتیمتر هم جابجا شوند دیگر قابل بازآوری نیستند. از این رو نمی توان تا زمانی که احساس نیاز برای ارزش گذاری شود نرخی را اعلام کرد. این درحالی است که در این اقتصاد پرتلاطم گاهی اوقات ارزش گذاری کارشناسی یک ماه پیش هم قابل استناد نیست. مطمئناً شما هم با موارد این چنینی در بازار روبرو بوده اید که زیر برخی پیش فاکتورها نوشته شده است ارزش این پیش فاکتور مثلا  24 ساعت و یا مثلاً چند روز می باشد. از این رو در چنین شرایطی اتکا به نرخ کارشناسی چند سال پیش اصلاً قابل قبول نیست و آن ارزش گذاری فقط و فقط اعتبارش برای آن برهه ی چند روزه ی ورود به بورس بوده است.

 

*  فکر نکنم کسی مخالف فروش باشه؛ فقط بعضی ها دست و بالشون خالیه و از سود کم خسته شدن برای فروش عجله دارن و بعضی ها آینده نگرن و معتقدن فعلا وقت فروش نیست نطر شما چیست؟

 ـ هرکسی صلاح مال خودش را دارد؛ هر فردی دارای سهامی است که می تواند بفروشد و یا نگهداری کند و یا بر تعداد سهامش بیفزاید. این مساله که چه کسی موافق و یا مخالف فروش است، موضوعی است که در همین سلسله پاسخ ها، به آن جواب داده شده است. بی شک فروش، شرایط، قوانین و حدود خاص خود را دارد که تصمیم گیری در مورد آن در اختیار تعدادی سهامدار نیست. بلکه چون نزدیک به 70 هزار نفر ذینفع دارد، راهکار خاص خود را دارد که به آن اشاره شد.


 

 


نوشته شده توسط : admin
تاریخ انتشار : پنجشنبه 26 بهمن 1396
تعداد بازدید : 1221

بازگشت
اطلاعات تماس:
خبرنامه سایت:
کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به شرکت اقتصادی و خودکفایی آزادگان می باشد. ورود به سايت