سرتیتر اخبار

شرکت اقتصادی و خودکفایی آزادگان

متن خبر
رئیس هیات مدیره شرکت اقتصادی و خودکفایی آزادگان در گیلان: استمرار پاسخگویی تا شفاف سازی کامل

 دکتر رضایی رئیس هیات مدیره شرکت اقتصادی و خودکفایی آزادگان در پاسخ به دعوت سهامداران گیلانی با حضور در رشت، در یک گفت و شنود سه ساعته با جمعی از سهامداران و وکلای سهامدار شرکت اقتصادی و خودکفایی آزادگان شرکت کرد.


در این نشت که بیش از 200 دقیقه در حسینیه ی سیدالشهدای رشت به طول انجامید، سهامداران سوالات متعددی را طرح کردند و دکتر رضایی رئیس هیات مدیره شرکت اقتصادی و خودکفایی آزادگان به تک تک سوالات پاسخ داد.

پیش از این دیدار، رئیس هیات مدیره شرکت اقتصادی و خودکفایی آزادگان به همراه جمعی از آزادگان گیلانی با حضور در گلزار شهدای رشت بر مزار شهدای آزاده و شهدای مدافع حرم حضور پیدا کرد و با قرائت فاتحه به پیشگاه شهدای انقلاب اسلامی ادای احترام نمود.

همچنین پس از پایان نشست گفت و شنود، دکتر رضایی به همراه هیات همراه در منزل شهدای آزاده ی رشت حضور پیدا کرد و در دیداری صمیمی ضمن دلجویی از خانواده ی این سروهای سرافراز، به بیان مباحثی در ارتباط با جایگاه شهدا و شان و منزلت و اجر و عظمت خانواده های آنان پرداخت.

دکتر رضایی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه شرکت، در قالب سهامی عام می باشد و با توجه به اینکه فروش آن عملاً ممکن نیست و مبتنی بر شرایط خاص است و در حال حاضر شرکت آن شرایط را ندارد، راهکار شما چیست؟ گفت: فروش شرکت چون مبتنی بر قوانین شرکت های سهامی عام می باشد قانونا میسر نیست مگر آنکه چند سال زیان ده شود و پس از آن فروش شرکت بر مجمع عمومی محرز شود که چون شرکت الان جزو شرکت های سود ده می باشد عملاً نمی توان از این راهکار برای فروش استناد کرد؛ تنها راهی که می ماند، اموال را جزء جزء کنیم و به صورت ریز ریز به فروش برسانیم و پس از هر فروشی، با کسر هزینه های قانونی و حساب و کتاب های مالی، باقیمانده ریالی حاصل از فروش را در قالب سود سهام سالانه بین سهامداران تقسیم کنیم؛ آن هم اگر در این اوضاع و احوال اقتصادی خریدار قابل اعتماد و اعتنا وجود داشته باشد و توان پرداخت یک جای ثمن معامله را داشته باشد. در کل ما از فروش شرکت استقبال می کنیم؛ اما مشروط بر آنکه منافع سهامداران، که آزادگان سرافراز هستند تامین شود و معتقدیم در شرایط فعلی اقتصاد که رکود دامن گیر شده است و کمبود نقدینگی وجود دارد، خریداری وجود ندارد که بتوان با فروش شرکت باری را از روی دوش قشر با کرامت آزاده برداریم. چون نمی خواهیم اشتباهاتی که در برخی شرکت ها در گذشته صورت گرفته است تکرار شود و نه تنها خدمتی به سهامداران نشود، بلکه متضرر شوند.

رئیس هیات مدیره شرکت اقتصادی و خودکفایی آزادگان در ارتباط با این انتقاد که بهتر بود چند روز قبل از سفر این هیات به گیلان صورت های مالی در اختیار سهامداران قرار می گرفت تا با علم آگاهی بیشتری طرح سوال می کردند، گفت: دوستان سهامدار باید بدانند که طبق قانون تجارت شرکت های سهامی عام باید صورت های مالی را پس از حسابرسی در کمترین زمان ممکن در صفحه رسمی شرکت در کدال بارگذاری کنند و این کار به صورت منظم توسط شرکت صورت گرفته است؛ شما سهامداران محترم می توانید با مراجعه به کدال از آخرین صورت های مالی دیدن و حتی رونوشت آن را نگهداری کنید و مورد تجزیه و تحلیل قرار دهید. به طور مثال هم اکنون گزارش فعالیت ماهانه دوره 1 ماهه منتهی به 30 دی ماه 1396در تاریخ 2 بهمن ماه 1396 در ساعت 10 و 10 دقیقه و 54 ثانیه در کدال ثبت شده است و اطلاعات مالی ابتدای دوره، تغییرات طول دوره و عملکرد پایان دوره ی مالی در داخل بورس و خارج از بورس ثبت شده است و آخرین وضعیت پورتفوی سهام قابل دسترسی است.

دکتر رضایی همچنین در واکنش به این مساله که شرکت های سهامی خاص از شرکت های سهامی عام بهتر هستند و نباید از خاص به عام تبدیل می شد؛ گفت: این استدال از اساس اشتباه است که بگوییم شرکت های سهامی خاص از عام بهتر هستند. چون در شرکت های دارای سهامی عام همه چیز برای سهامدار قابل مشاهده است و سهامدار یک شخصیت حقوقی دارد که می تواند رفتارهای مالی را به درستی بررسی و نسبت به شرایط مالی شرکت اتخاذ تصمیم کند. شرکت های سهامی عام این فرصت را به سهامدار می دهند که با دریافت داده های مالی در دسترس، به تجزیه و تحلیل های بنیادی دست بزنند؛ در حالی که در شرکت های سهامی خاص بسیاری از مسیرهای هموار برای سهامدار، در دسترس نیست و اطلاع از وضعیت مالی شرکت فقط و فقط ختم به مجمع می شود، در شرکت های سهامی عام، شما می توانید عملکردهای ماهانه را بررسی و با عملکرد ماه قبل و ماه های پیش و ماه های مشابه در سال های گذشته مقایسه و دورنمای عملکرد مالی شرکت را تشخیص دهید.

رئیس هیات مدیره شرکت اقتصادی و خودکفایی آزادگان در پاسخ به این سوال که آیا امکان فروش سهام به قیمت روز بورس وجود دارد گفت: شما هر لحظه که تمایل داشته باشید می توانید سهام خود را بفروشید. چه به صورت مستقیم و چه با دادن اختیار فروش به دفاتر کارگزاری می توانید این کار را انجام دهید. حتی می توانید سقف تعیین کنید و به کارگزار بسپارید که هرگاه ارزش سهام به این رقم رسید، سهام بنده را بفروشید. از این رو شما می توانید با مراجعه به سایت تالار بورس ایران و وارد کردن نماد «خودکفا» آخرین وضعیت ارزش سهام بورس و میزان عرضه و تقاضا را مشاهده و با قیمت مورد تقاضا در صورت تمایل بفروشید.

دکتر رضایی در پاسخ به سوالی مبنی بر کاهش میزان سود سهام در سال 95 گفت: تعیین میزان سود سهام در اختیار مجمع عمومی است و با توجه به افزایش سرمایه، پیشنهاد اختصاص 400 ریال به ازای هر سهم به تصویب رسید. ضمن آنکه نباید انتظار داشت که کل سود دریافتی شرکت بین سهامداران توزیع شود، چرا که در هیچ شرکتی این اقدام صورت نمی گیرد، چرا که شرکت باید برای فراز و فرودهای اقتصادی پیش رو اندوخته ای داشته باشد. همانند من و شما که مسلماً کل درآمد ماهانه ی خودمان را هزینه نمی کنیم و بخشی از آن را پس انداز می کنیم. شرکت ها برای خرید خطوط جدید، اصلاح خطوط، تامین هزینه های مختلف در سال بعد، به داشته های مالی نیاز دارند که باید از محل بخشی از سود سالانه تامین شوند؛ به همین دلایل و با توجه به مشکلات حاکم بر اقتصاد کل کشور، سهامداران تصمیم گرفتند که به ازای افزایش دوبرابری تعداد سهام، سود پرداختی به هر سهم کاهش پیدا کند.

رئیس هیات مدیره شرکت اقتصادی و خودکفایی آزادگان در پاسخ به ارزش گذاری سهام در زمان ورود به بورس و میزان واقعی بودن این ارزش گذاری گفت: ارزش گذاری یک عملیات مالی است که برای شرکت ها جهت ورود به فرابورس یا ارتقای جایگاه و یا فروش صورت می گیرد و اعتبار و ارزش آن در اقتصاد ایران که هر روز قیمت ها بالا و پایین می شوند مبتنی بر آن بازه ی زمانی است. اینکه در آن ارزش گذاری چه دارایی هایی ثبت شده است و استنادات آن برای ارزش گذاری اولیه به بورس ارائه شده است، همچنان پابرجاست و اگر بخشی از اموال در طول این سال ها به دلایلی فروش رفته باشند از ارزش دارایی های شرکت کاسته شده است و در شرایط فعلی میزان دارایی ها محفوظ می باشند. اما اینکه چه ارزش ریالی دارند را نمی توان نه تنها الان اعلام کرد، بلکه نمی توان با ارزش گذاری قبلی صورت گرفته مقایسه کرد. چرا که از یک طرف ارزش برخی دارایی ها افزایش و برخی دارایی ها هم مستهلک تر شده اند و چون ارزش گذاری یک فرایند هزینه زاست، تا زمان ارتقای سطح بورس و یا فروش اموال، هیچ شرکتی این کار را انجام نمی دهد. از این رو دوستان سهامدار ذهن خود را درگیر آمار و ارقامی که با توجه به تغییرات گسترده ی اقتصادی کشور بالا و پایین شده اند، نکنند. چرا که اقتصاد ایران یک اقتصاد با ثبات نیست، مثل فلان کشور نیست که یک کالا برای چند سال و یا چند ده سال یک ارزش داشته باشد، در کشور گاهی اوقات قیمت یک جنس صبح با شب کاملاً متفاوت است و ارزش گذاری چند سال اخیر به هیچ عنوان ملاک قابل قبولی در این زمینه نیست.

رئیس هیات مدیره شرکت اقتصادی و خودکفایی آزادگان در ارتباط با هزینه های جاری هلدینگ که یکی از سهامداران نسبت به آن اعتراض کرد و معتقد بود که 23 میلیارد تومان هزینه ی جاری شرکت است، گفت: هزینه ی جاری شرکت 23 میلیارد ریال یا همان 2 میلیارد و 300 میلیون تومان در طول سال مالی منتهی به اسفند 95 بوده است و به هیچ وجه نمی توان گفت که این رقم با احتساب حقوق پرسنل و هزینه های متنوع و قابل قبول و اضطراری برای 12 ماه یک رقم زیاد است.

دکتر رضایی در ارتباط با انتقاد یکی از سهامداران نسبت به ضعف اطلاع رسانی به سهامداران و عدم شفاف سازی برای آن ها، گفت: بی شک بنده هم قبول دارم که اطلاع رسانی شفاف حق سهامدار است، در حال اصلاح فرایند گذشته و اطلاع رسانی گسترده هستیم و در دوره ی جدید فعالیت هیات مدیره، این مساله با جدیدت در درستور کار قرار گرفته است و معتقدیم هیچ سوال و ابهامی نباید بی پاسخ بماند.

سوال بعد به استفاده از آزادگان در هیات مدیره شرکت های زیر مجموعه اختصاص داشت و این گونه بیان شد که آیا انتخاب افراد در این سمت ها به واسطه ی امتیاز دادن به افرادی خاص بوده است، یا خیر؟ که رئیس هیات مدیره شرکت اقتصادی و خودکفایی آزادگان در واکنش به آن گفت: به هیچ عنوان مساله ای با عنوان امتیاز و یا خدای ناکرده باج دادن مطرح نبوده است و صرفاً ما معتقد بودیم و هستیم که باید از ظرفیت آزادگان در اداره ی امور شرکت ها بهره بگیریم و به همین دلیل نزدیک به 60 درصد از اعضای هیات مدیره شرکت ها در حال حاضر آزاده هستند.

دیگر سوال مطرح شده از دکتر رضایی فرایند انتخابات وکلای استانی بود که ایشان در ارتباط با آن گفت: چیزی به اسم وکلای قدیم و جدید وجود معنایی ندارد و از آنجایی که تشکیل مجمع عمومی منوط به حضور سهامداران است و در آن زمان فقط نزدیک به 30 درصد از سهامداران دارای وکیل قانونی بودند و ما نیز امکانات لازم برای دعوت از بیش از 60 هزار سهامدار برای شرکت در مجمع را نداشتیم، از این رو چون در فرایند انتخاب وکلا (قدیمی) نتوانسته بودیم حد نصاب برای تشکیل مجمع را کامل کنیم انتخابات برای انتخاب وکلا(جدید) برگزار شد تا وکلای جدید، مکمل وکلای قدیمی باشند و حد نصاب مجمع نیز کامل شود. اینکه چرا وکلای قدیمی در انتخابات وکلای جدید حضور نداشتند پاسخی واضح دارد و آن هم اینکه وقتی آن ها وکالت داشتند و وکالت آن ها مشکلی نداشته است؛ دلیلی برای شرکت آن ها در انتخابات جدید وجود نداشت! ما الان بخشی از سهامدارانمان فاقد وکالت هستند و چه بسا تشخیص دهیم که انتخابات جدیدی برگزار شود و اگر انتخاباتی برگزار شود دلالت بر این نیست که وکلای گذشته رسمیت ندارند. طبق قانون وکالت یه قرارداد کاری معین برای انجام یک کار مشخص است و تا زمانی که فاقد محدودیت زمانی و مکانی باشد، دارای رسمیت است و نمی توان گفت که قدیم یا جدید هستند. برای ما به عنوان متولی مجمع عمومی این مهم است که وکلا دارای وکالت از سهامداران باشند و یک سهامدار نمی تواند دو یا چند وکیل انتخاب کند. هر سهامدار می تواند یک وکیل داشته باشد مگر آنکه سهام خود را بین چند وکیل تقسیم کند. به عبارتی واضح تر نمی تواند وکالت مثلا 3 هزار سهم خود را به چند نفر بدهدف مگر آنکه هزار سهم را به فرد «الف»، هزار سهم را به فرد «ب» و هزار سهم را به فرد «ج» وکالت دهد.  و هر وکیل می تواند هر تعداد سهامدار را پوشش دهد. مهم این است که وکیل مشابه برای سهم در وکلای قدیم و جدید وجود ندارد.

میزان سرمایه کل شرکت دیگر سوال سهامدار گیلانی بود که رئیس هیات مدیره شرکت اقتصادی و خودکفایی آزادگان در ارتباط با آن گفت: اطلاعات مرتبط با این مساله در سایت فرابورس وجود دارد و در محاسبات مالی و دارایی های ثبت شده، موجود است.

سوال بعد به این اختصاص داشت که در صورت فروش شرکت چه میزان وجه نقد به سهامداران می رسد که دکتر رضایی پاسخ داد: در ارتباط با فروش شرکت اعلام شد که نمی توان شرکت را فروخت؛ مگر آنکه شرایط خاص رعایت شود. اما در ارتباط با اینکه چه میزان به هر سهامدار می رسد نیز باید بگوییم که به هیچ وجه هیچکس نمی تواند آمار دقیقی در این زمینه اعلام کند. چرا که بحث ارزش گذاری و پیدا کردن خریدار و شرایط خرید و چند ده مولفه ی دیگر در این زمینه باید مورد مطالعه و بحث و تبادل نظر قرار گیرد.

رئیس هیات مدیره شرکت اقتصادی و خودکفایی آزادگان در ارتباط با فروش شرکتی در زیر مجموعه ی هلدینگ نیز پاسخ داد: به هیچ عنوان شرکتی از شرکت های زیر مجموعه هلدینگ به فروش نرسیده است.

سوال بعدی به سهام موسسه در شرکت صنعتی مینو خرمدره اختصاص داشت که دکتر رضایی در این زمینه گفت: در سال 1390 فردی به نام آقای گنجی 49 درصد از سهام شرکت صنعتی مینو را در اختیار داشت و قصد داشت آن را به صورت یکجا بفروشد که شرکت اقتصادی و خودکفایی آزادگان تصمیم به خرید سهام را گرفت اما به علت کمبود نقدینگی فقط 16 درصد سهام را خریداری کرد؛ مابقی سهام که 33 درصد بود، توسط موسسه پیام آزادگان خریداری شد و این موسسه نیز طی 5 سال گذشته، حدود 10 درصد از این سهام را به فروش رسانده است.

از آنجا که شرایط خرید و فروش برای همگان آزاد است، لذا چون شرکت اقتصادی و خودکفایی آزادگان توان مالی برای خرید این 33 درصد را نداشت، اگر موسسه پیام نمی خرید الان این سهام در اختیار گروه یا جریان غیر آزاده قرار داشت.

دکتر رضایی در پاسخ به این سوال که چند درصد از هیات مدیره شرکت های زیر مجموعه، آزادگان هستند، گفت: الان تقریبا، 60 درصد از اعضای هیات مدیره، آزاده هستند که این میزان نسبت به گذشته بی سابقه بوده است و برای اولین بار در تاریخ شرکت اقتصادی و خودکفایی آزادگان است که این میزان آزاده عضو هیات مدیره شرکت های زیر مجموعه هستند.

9عملکرد شرکت اقتصادی و خودکفایی آزادگان از دیگر سوالات بود که دکتر رضایی در پاسخ به آن گفت: برگزاری 23 جلسه ی هیات مدیره فارغ از بازدیدها و ملاقات های کاری و جلسات تخصصی، تعدیل نیروهای مازاد بر نیاز شرکت به عنوان بنگاه اقتصادی که باید با استفاده از ظرفیت موجود کارایی بالایی داشته باشد، توجه جدی به مدیریت بهره وری، کاهش ضایعات در بخش های مختلف تولیدی، تولید محصولات جدید و اهتمام به برندسازی های نوین، تلاش درجهت خودکفا کردن شرکت های زیر مجموعه و نه تنها استقلال مالی بلکه کمک به چرخه ی مالی مورد نیاز در جهت بالابردن سطح توان اقتصادی هلدینگ، تمرکز به صادرات به عنوان یک ضرورت، استفاده از پتانسیل آزادگان در اداره ی امور شرکت ها، تلاش برای جذب فرزندان آزاده به عنوان آینده سازان شرکت، بودجه ریزی محاسباتی و دقیق برای شرکت ها، تبیین چشم اندازهای تولید و ارتقای سطح تولید جهت بالابردن سهم تولیدات از بازارهای مصرف، راه اندازی خطوط تولیدی که چند سالی بود از آن ها استفاده بهینه به عمل نمی آمد، کنترل عرضه و تقاضای سهام به نحوی که سهام آزادگان به غیر آزاده واگذار نشود و سهام غیر آزاده به دامن آزادگان برگردد و تنوع بخشی به فعالیت های هلدینگ از جمله اقداماتی است که هیات مدیره جدید یا انجام داده و یا در دستور تحقق هستند.

ضمناً مقرر شد چنانچه دوستان آزاده سوال و یا ابهاماتی دارند، مراتب را از طریق مدیریت محترم روابط عمومی، جناب آقای احمدی پیگیری و پاسخ ها نیز در اسرع وقت در اختیار قرار گیرد و نمایندگان شرکت کننده در جلسه نیز مراتب را به سایر آزادگان منتقل کنند و روند شفاف سازی ادامه یابد.


نوشته شده توسط : admin
تاریخ انتشار : چهارشنبه 9 اسفند 1396
تعداد بازدید : 930

بازگشت
اطلاعات تماس:
خبرنامه سایت:
کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به شرکت اقتصادی و خودکفایی آزادگان می باشد. ورود به سايت