سرتیتر اخبار

شرکت اقتصادی و خودکفایی آزادگان

متن خبر
پُرسش و پاسخِ علمی

 با حضورمدیرعامل، رئیس و عضو هیات مدیره شرکت اقتصادی و خودکفایی آزادگان در مشهد؛

مهندس نعمت پرور مدیرعامل، دکتر رضایی رئیس هیات مدیره و رامندی عضو هیات مدیره شرکت اقتصادی و خودکفایی آزادگان در پاسخ به درخواست جمعی از وکلای سهامدار استان های خراسان رضوی، شمالی و جنوبی به حضور در مشهد مقدس، به سوالات متنوع و صریح و بی پرده ی آنها پاسخ دادند.

در این دیدار صمیمی که نزدیک به 3 ساعت به طول انجامید سوالات به صورت رو در رو و تک به تک طرح و پاسخ ها به صورت متقن داده شد. این نشست شاید فنی ترین جلسه با وکلای سهامدار بود. به گونه ای که نه تنها سوالی بی پاسخ نماند، بلکه در برخی مواقع مدیرعامل، رئیس و عضو هیات مدیره هر سه برای شفاف تر شدن موضوع در ارتباط با یک سوال خاص پاسخ می دادند و منتقدانه ترین نکات و بی پرده ترین ابهامات پاسخ داده شد.

متن زیر ماحصل پاسخ های مهندس نعمت پرور مدیرعامل، دکتر رضایی رئیس هیات مدیره و رامندی عضو هیات مدیره شرکت اقتصادی و خودکفایی آزادگان است

 

شرکت از دیروز تا امروز

شرکت اقتصادی و خودکفایی آزادگان به عنوان یکی از بهترین مصادیق خصوصی سازی در سازمان بورس اوراق بهادار تهران به عنوان شرکت سهامی عام ثبت شده است و هم اینک با داشتن بیش از 308 میلیون سهم در ردیف هلدینگ های سود ده ایران قرار دارد. از مجموع بیش از 308 میلیون سهم فقط 600 هزار سهم در اختیارافراد غیر آزاده است و اصولا شرکت هر چند سهامی عام است اما سهامدار خاص دارد و بیش از 60 هزار آزاده، سهامدار این شرکت هستند. از زمان خریداری شدن این شرکت توسط مرحوم ابوترابی فرد عملا حیات دوباره ای به شرکت داده شد. این شرکت با وجود داشتن بدهی های سنگین بانکی طی 10 سال گذشته موفق شد بسیاری از این مشکلات را پشت سر بگذارد و بر دارایی های خود بیفزاید.

شرکت اقتصادی و خودکفایی آزادگان در آخرین رتبه بندی سازمان مدیریت صنعتی ایران به عنوان مهمترین مرجع رتبه بندی شرکت های ایران در بین غول های بزرگ بانکی، پتروشیمی و صنایع نفت، بیمه، فولاد، فراآلیژ، معادن و... موفق شد در جایگاه 72 قرار بگیرد و یکی از 100 شرکت برتر ایران در سال 1396 باشد. افتخاری تاریخی که برای اولین بار در طول حیات اقتصادی این شرکت به ثبت رسیده است.

شرکت اقتصادی و خودکفایی آزادگان در طول سالهای گذشته موفق شد نه تنها خطوط تولیدی قدیمی خود را بازسازی و بهسازی کند بلکه خطوط منحصر بفرد تولیدی را در صنعت شکلات، آدامس و دارو راه اندازی کند و امروز گام در مسیر شکوفایی و تعالی گذاشته است.

 

عملکرد هیات مدیره

هیات مدیره ی شرکت اقتصادی و خودکفایی آزادگان از بدو شروع بکار در دوره ی جدید تا بحال بالغ بر 30 جلسه برگزار کرده است. جلساتی فنی و متناسب به موضوعات روز که می بایست به تک تک آنها پرداخته شود. در این جلسات مدیران عامل با حضور در هیات مدیره به پاسخگویی در ارتباط با عملکرد شرکت های تحت مدیریت خود پرداختند. همچنین از تمام شرکت های زیر مجموعه بازدید و ضمن اطلاع از آخرین وضعیت شرکت، تدابیر لازم جهت پیشبرد اهداف آنها اتخاذ گردید.  همچنین اهتمام در اجرای طرح های نمیه کاره با برنامه ریزی های کارشناسانه، پیگیری مجدانه اهداف مترقی شرکت و توجه به زیرساخت ها، برگزاری جلسات با تیم های اقتصادی داخلی و خارجی به صورت هدفمند،  ایجاد تغییرات در هیات مدیره و انتصاب فقط یک نفر در هیات مدیره شرکت ها به منظور بهره مندی از توان و استعداد افراد متخصص از دیگر اقدامات هیات مدیره بوده است.

 

تغییرات در هیات مدیره ها

یکی از دغدغه های آزادگان به عنوان سهامداران شرکت اقتصادی و خودکفایی آزادگان افزایش میزان حضور آزادگان در هیات مدیره بود. در این زمینه با اجرای یک سلسله تغییرات اساسی در شرکت های زیر مجموعه بالغ بر 60 درصد از اعضا هیات مدیره ها به آزادگان اختصاص یافت. تغییراتی که در طول تمام عمر هلدینگ بی سابقه بوده است. بر همین اساس انتخاب اعضا هیات مدیره با مشورت مدیرعامل صورت گرفت که در نهایت هر نفر فقط عضو هیات مدیره یک شرکت شد. کما اینکه در گذشته یک نفر عضو هیات مدیره چند شرکت بود که در دوره ی جدید فعالیت هیات مدیره شرکت اقتصادی و خودکفایی آزادگان این موضوع اصلاح شد. بر همین اساس تغییر اساسی در شرکت قاسم ایران صورت گرفت تا لوکوموتیو هلدینگ به فردی با تجربه در صنعت پخش سپرده شود و در همین زمینه طی چند ماه اخیر اقدامات قابل تقدیری صورت گرفته است.

 

بودجه سال آینده

بودجه ریزی یکی از اساسی ترین و مهمترین برنامه ریزی های راهبردی برای هر شرکت است. بر این اساس مدیران و بدنه ی کارشناسی شرکت ها هم می دانند که باید بر اساس چه مکانیزمی  درآمد زایی داشته باشند.  هزینه ی سالانه ی خود را صرف کنند و هم می دانند که چه افق درآمد زایی داشته باشند. در شرکت اقتصادی و خودکفایی آزادگان امسال  روش بودجه ریزی از حالت درصدی خارج و فرایند تحقیق محور بر اساس وضعیت شرکت در درون و برون و اوضاع اقتصاد کلان و بین المللی در دستور کار قرار گرفت. در همین راستا برای تمام شرکت ها به صورت تک به تک بودجه ریزی مطابق با اصول و مبانی حرفه ای برنامه و بودجه صورت گرفت. پیش بینی افزایش  فروش تا سفف 45 درصد، ریالی در سال آینده نسبت به سالجاری ،   کاهش هزینه ها و افزایش درآمد  و تغییر سبد  فروش قاسم ایران بر اساس محصولاتی با ثبات و دارای سهم فروش بالا   از مهمترین خصوصیات بودجه ی سال آینده است.

 

ارزش گذاری اموال

ارزش گذاری اموال یک پروسه ی هزینه ساز برای شرکت هاست و انجام مرتب آن به هیچ عنوان به صلاح نیست. مهم آن است که دارایی های شرکت ثبت و دارای هویت اقتصادی هستند. اصولا ارزش گذاری زمانی انجام میشود که یک شرکت بخواهد وارد بورس شود و یا ارتقا پیدا کند. البته هنگام فروش یکجای شرکت نیز این عملیات قابل انجام است. از این رو با توجه به عدم ثبات اقتصادی در کشور و تغییر پیاپی قیمت ها، ارزش گذاری یک ملت یا وسیله هر ماه با ماه گذشته متفاوت است از این رو هیچ شرکتی تن به چنین هزینه تراشی نمی دهد. در ارتباط با معرفی اموال نیز تمام دارایی ها در قالب صورت مالی در بورس ثبت هستند و یکی از وزنه های تراز مالی برای مشخص شدن زیان ده بودن شرکت ها هم همین دارایی هاست. از این رو تمام داشته های شرکت به صورت شفاف ثبت مالی شده اند و هیچ دارایی وجود ندارد که به بورس معرفی نشده باشد.

 

معین آزادگان و خرید سهام

مساله ی خرید سهام توسط شرکت معین آزادگان یکی از نکات طرح شده توسط سهامداران بود. این شرکت به عنوان بازوی مالی هلدینگ تمام تلاش خود را صرف تعالی نظام مالی هلدینگ کرده است. بر همین اساس برقراری توازن بین نظام عرضه و تقاضا در بورس نیز توسط این شرکت صورت می گیرد. بدین صورت که وقتی سهامداران بخواهند به صورت گسترده اقدام به فروش سهام خود کنند با توجه به افزایش عرضه، تقاضا کاهش می یابد و در نتیجه ارزش سهام نیز سقوط خواهد کرد. از سویی دیگر چناچه سهام به دست غیر بیفتد با چندصد هزار سهم می تواند ارزش سهام را با چالش روبرو کند. همانگونه که یک کارگذاری در اواسط امسال با 900 هزار سهم، ارزش سهام هلدینگ را تا 760 تومان کاهش داد. از این رو شرکت معین آزادگان وظیفه ی استراتژیک صیانت از ارزش سهام را دارد و هر سهمی که خریداری کند جزو دارایی های کل سهامداران خواهد بود.

 

تاثیر اقتصاد کلان بر شرکت

شرکت اقتصادی و خودکفایی آزادگان نیز همانند شرکت های دیگر تحت تاثیر نوسانات پیاپی اقتصادی قرار گرفته است. عملا این شرکت از سال 92 به این طرف با چالش های متعدد اقتصادی مواجه بوده  ولی با این وجود هیچگاه از مسیر خود خارج نشده است و با تمام توان تلاش می کند تا از این پیچ سخت اقتصادی به سلامت عبور کند. اجرای طرح تحول سلامت از جمله طرح هایی بود که شرکت قاسم ایران به عنوان لوکوموتیو هلدینگ را با مشکلات جدی روبرو کرد. بازگشت درآمد حاصل از فروش اجناس دارویی از یک بازه ی سه ماهه به بیش از یکسال افزایش یافت و اخیرا موفق شدیم بخش قابل توجهی از بدهی های تلنبار شده  طی سالهای گذشته را بازپس بگیریم و شرکت عملا در حال کشیدن یک نفس راحت است. همین افزایش 30 درصدی دلار در چند ماه اخیر نیز به شرکت شوک وارد کرد و برخی اقلام اولیه و بسته بندی ما نیز با افزایش جدی روبرو شدند. از این رو  اقتصاد کلان کشور همیشه بر میزان درآمد زایی شرکت اثرگذار بوده است.

 

انباشت سرمایه

مساله انباشت سرمایه یکی دیگر از دغدغه های برخی آزادگان است که خود دستی بر آتش اقتصاد دارند. این گروه معتقدند که به جای گرفتن وام های گزاف از نظام بانکی بهتر است که سود سهام را پرداخت نکنید. این گروه می گویند دادن مبلغ ناچیزی به ازای هر سهم به سهامداران که عملا خرج چند روز آنها هم نمی شود دردی را دوا نمی کند اما اگر همین مبالغ ناچیز در کل جمع شوند در شرایط بی ثبات اقتصادی که داشتن نقدینگی راه برون رفت از بحران هاست برای شرکت بسیار مفید و حیاتی خواهد بود. این دیدگاه در واقع یک دیدگاه حرفه ای در نظام سهامداری است. که در بسیاری از شرکت ها این مهم عملیاتی می شود. اما اینکه این دیدگاه برای شرکت اقتصادی و خودکفایی آزادگان تحقق پیدا کند مستلزم تصویب در مجمع عمومی است که به عنوان دیدگاهی حرفه ای قابل طرح و اعلام نظر سهامداران می باشد.

 

اطلاع رسانی شفاف

یکی از انتقادات وارد شده به شرکت اقتصادی و خودکفایی آزادگان عدم شفاف سازی بود. موضوعی که ضرورت امروز تبادل اطلاعات می باشد. از آنجایی که شرکت ثبت در بورس می باشد و موظف به اجرای مواد قانونی مرتبط با شرکت های سهامی عام است. تمام صورت وضعیت های مالی شرکت که مهمترین دغدغه ی سهامداران می باشد به صورت مرتب و پیاپی در صفحه ی رسمی شرکت ثبت می شود. بر همین اساس سهامداران می توانند با مطالعه ی اطلاعات مالی شرکت، در جریان چند و چون عملکرد اقتصادی آن قرار گیرند. از سویی دیگر طرح یکسری مسایل است که بارها و بارها به آن پاسخ داده شده است. اما گویا روش انتقال پیام صحیح نبوده است. از این رو یک فرایند مخاطب شناسی در قالب طرح مطالعاتی در حال انجام است تا روش انتقال پیام بر اساس شناخت مخاطب صورت گیرد تا بتوان از روش های متنوع انتقال پیام برای آن بهره گرفت.

 

نمایندگان قدیم و جدید

برای برگزاری مجمع دو راه وجود دارد. اول اینکه تمام سهامداران باشند و دوم اینکه وکلای سهامدار به وکالت از دیگر سهامداران حضور پیدا کنند. راه اول عملا غیر قابل اجراست. چرا که باید استادیوم آزادی با صرف هزینه های بسیار سنگین برای برگزاری مجمع هماهنگ شوند. راه دوم دعوت از وکلای سهامدار است. چون وکالت هایی که در ابتدا به برخی از عزیزان داده شده بود پاسخگوی برگزاری مجمع نبود و حدنصاب را تعمین نمی کرد و هرچه هم اعلام شد که سهامداران به دیگر هم نوعان خود وکالت دهند و این کار صورت نگرفت با هدف رسیدن به حدنصاب قانونی انتخاباتی برگزار شد تا بدین منظور حدنصاب قانونی برگزاری مجمع بدست آید. در این زمینه هیچ سهمی دو وکیل ندارد و سهامداران وکلای قدیم به سهامداران وکلای جدید متفاوت هستند. وکلای جدید تکمیل کننده ی سبد رای مجمع هستند و اگر فقط وکلای جدید ملاک قرار بگیرند عملا مجمع با مشکل حد نصاب روبرو خواهد شد.

 

سهام موسسه پیام

زمانی که مرحوم ابوترابی (ره) اقدام به خرید سهام شرکت صنعتی مینو خرمدره کرد فقط 51 درصد سهام تحت اداره ی شرکت اقتصادی و خودکفایی آزادگان بود و 49 درصد دیگر آن در اختیار آقای گنجی بود. در دوران مدیرعاملی مهندس اوحدی و قائم مقامی مهندس نعمت پرور در یک اقدام ارزشمند با توجه به تقاضای آقای گنجی برای واگذاری سهام اقدام به مذاکره برای خرید آنها شد. در آن شرایط شرکت به خاطر پرداخت قابل توجهی از بدهی های تلنبار شده ی بانکی و راه اندازی شرکت های مینو فارس،  خرید ساختمان قاسم ایران از ورثه ی مرحوم خسروشاهی و ... فاقد نقدینگی برای خرید سهام بود. از سویی دیگر موسسه ی پیام نقدینگی لازم را داشت. بر همین اساس از 49 درصد سهام، موسسه پیام 33 درصد و خودکفایی 16 درصد را خریداری کردند. موسسه وجه نقد پرداخت کرد و شرکت با دادن روغن و برخی مواد به آقای گنجی موفق به خرید سهام شد.

 

فروش دارایی های راکد

مساله ی فروش دارایی های راکد شرکت به هدف تبدیل کردن آن به دارایی های فعال و سود ده یکی از تدابیر هیات مدیره است که مدت هاست نسبت به آن تامل شده است. البته این مهم که یک رویه ی مرسوم در تمام شرکت هاست زمانی میسر می شود که بتوان آن را به نقد فروخت و گرنه فروش اقساطی دارایی های راکد امری است که به توسعه و تعالی شرکت کمک نخواهد کرد. در همین زمینه بحث حقوقی سهام موجود در کارخانجات سیمان یزد و قشم در حال پیگیری است و به نبال خریدارانی برای زمین اقدسیه و دیگر دارایی های راکد شرکت هستیم. البته پس از فروش این دارایی ها باید مجمع عمومی نسبت به آن تصمیم بگیرد که آیا این دارایی ها تبدیل شده به وجه نقد صرف توسعه و پویایی شرکت شوند یا آنکه در قالب سود سهام دریافت نمایند.

 

کاهش هزینه وضایعات

یکی از بنیانی ترین راههای تعالی و توسعه ی شرکت ها ایجاد نظام مدیریت بهره وری است. در این زمینه شرکت اقتصادی و خودکفایی آزادگان با برنامه ریزی منسجم و هدفمند موفق شد در سالجاری با دو رویکرد کاهش هزینه ها و کاهش ضایعات گام های اثربخشی را بردارد.  در بحث کاهش ضایعات خطوط  آدامس و شکلات،  بیسکویت و دیگر خطوط تولید با کاهش ضایعات نسبت به سالهای قبل روبرو بوده اند و این فرایند با دقت بیشتر در دستور کار است .

 در حوزه ی کاهش هزینه ها نیز از طریق  اطلاح روندها و تولید تحت برند با استفاده از ظرفیت های خالی شرکت اقدامات قابل توجهی صورت گرفته است.

نکته ی قابل تامل دیگر در این زمینه بکارگیری خطوط بلا استفاده و خریداری شده ی گذشته بود که با استفاده از توان داخلی و برنامه ریزی های پژوهش محور کارهای خوبی شروع شده است و انشا الله به زودی ثمره ی آن را خواهیم دید.

 

جلوگیری از کاهش ارزش سهام

واقعیت این است که نه ارزش گذاری صورت گرفته در هنگام ورود به بورس قابل قبول است و نه ارزشی که سهام امروز در بازار دارد. چرا که در آن زمان بدون توجه جدی به واقعیت اقتصاد کشور و بدون درنظر گرفتن برخی مسایل فنی، ارزش گذاری صورت گرفت. به طور مثال ارزش گذاری صورت گرفته برای زمین اقدسیه با استدال تغییر کاربری انجام گرفته بود؛ در شرایطی که هزینه ی تغییر کاربری به حساب شهرداری واریز نشده بود!

از سویی دیگر ارزش فعلی هر سهم در بورس تحت شعاع عرضه و تقاضای سهامداران می باشد. در برخی روزها میزان عرضه به حدی است که اگر شرکت های زیر مجموعه خودکفایی ورود پیدا نکنند به یکباره ریزش بسیار چشم گیری خواهد داشت. با این تفاسیر اقدامات ارزشمندی برای تثبیت ارزش سهام و  رشد منطقی آن صورت گرفته است.

 

وضعیت سهام

سه عامل کلان اقتصادی،  صنعتی و عوامل خرد یا درون شرکتی بر ارزش سهام تاثیر مستقیم دارند.

 تا بین این سه عامل ارتباط متقابل و اثرگذاری نباشد؛ نمی توان امید به بهبود ارزش سهام در تمام شرکت های بورسی جهان  داشت. در این زمینه شرکت اقتصادی و خودکفایی آزادگان در شرایطی قرار دارد که اقتصاد ایران اولا تحت تاثیر مستقیم تصمیمات بین المللی است و از سویی دیگر در اقتصاد داخلی نیز کشور با مشکلات جدی رکود، کمبود نقدینگی و بسیاری مسایل ریز و درشت دیگر روبرو است. در درون شرکت تلاشهای زیادی برای حفظ شرایط موجود و ارتقا آن صورت گرفته است. بی شک با توجه به مشکل آفرین بودن اقتصاد کلان و اوضاع صنعتی کشور به عنوان دو ضلع تعیین کننده؛ اگر شرکت تا به حال سر پا مانده است به خاطر تدابیر و برنامه ریزی های اثر بخش داخلی بوده است.

 


نوشته شده توسط : admin
تاریخ انتشار : شنبه 26 اسفند 1396
تعداد بازدید : 792

بازگشت
اطلاعات تماس:
خبرنامه سایت:
کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به شرکت اقتصادی و خودکفایی آزادگان می باشد. ورود به سايت