سرتیتر اخبار

شرکت اقتصادی و خودکفایی آزادگان

متن خبر
دکتر عباسیانفر در دیدار با سهامداران آزاده: امسال با وجود تمام سختی های اقتصادی، سرافراز بودیم

 مدیرعامل و اعضا هیات مدیره شرکت اقتصادی و خودکفایی آزادگان در جریان سفر به سیستان و بلوچستان با جمعی از آزادگان، سهامداران و وکلای سهامدار این استان در محل سالن همایش های باغ موزه دفاع مقدس زاهدان دیدار و گفتگو کردند. در این دیدار و گفت و شنود دوستانه دکتر عباسیانفر طی سخنانی ضمن تشریح عملکرد سال 97 شرکت اقتصادی و خودکفایی آزادگان؛  پرداخت 370 میلیارد بدهی و تسهیلات بانکی، افزایش چشمگیر و کم سابقه ی سود شرکت های زیر مجموعه ی گروه صنعتی مینو، افزایش ارزش سهام شرکت های گروه، استخدام فرزندان آزاده و افزایش صادرات را از مهمترین توفیقات هلدینگ در سال بسیار سخت اقتصادی 97 ارزیابی کرد.


مدیرعامل و اعضا هیات مدیره شرکت اقتصادی و خودکفایی آزادگان در جریان سفر به سیستان و بلوچستان با جمعی از آزادگان، سهامداران و وکلای سهامدار این استان در محل سالن همایش های باغ موزه دفاع مقدس زاهدان دیدار و گفتگو کردند. در این دیدار و گفت و شنود دوستانه دکتر عباسیانفر طی سخنانی ضمن تشریح عملکرد سال 97 شرکت اقتصادی و خودکفایی آزادگان؛  پرداخت 370 میلیارد بدهی و تسهیلات بانکی، افزایش چشمگیر و کم سابقه ی سود شرکت های زیر مجموعه ی گروه صنعتی مینو، افزایش ارزش سهام شرکت های گروه، استخدام فرزندان آزاده و افزایش صادرات را از مهمترین توفیقات هلدینگ در سال بسیار سخت اقتصادی 97 ارزیابی کرد.

دکتر عباسیانفر مدیرعامل شرکت اقتصادی و خودکفایی آزادگان در ابتدای سخنان خود، دیدار با آزادگان را مسرت بخش و غنیمت شمرد و پس از آن به تشریح وضعیت و عملکرد شرکت در سال گذشته پرداخت و اظهار داشت: در ابتدای سال، با خروج آمریکا از برجام، مشکلات اقتصادی و اتفاقات زیادی در کشور ایجاد شد که بی سابقه بود و ما نیز سال 97 را با این مشکلات آغاز کردیم.

دکتر عباسیانفر ادامه داد: نوسانات ارزی، افزایش بی رویه نرخ ارز و مشکلات مبادلات ارزی، فضایی را ایجاد کرد که برای بسیاری از شرکت ها کمر شکن بود و شرکت های کوچک و متوسط را متوقف کرد؛ بحران اعتصاب کامیون داران در اردیبهشت ماه و مهر ماه، کار را برای ما بسیار سخت کرد ولی مجموعه ما با همدلی و حمایت همه جانبه کارش را ادامه داد و لطف خدا بود که در این شرایط، یک مجموعه منسجم در کنار هم قرار گرفتند تا امروز در مقابل شما روسفید باشیم.

مدیرعامل شرکت اقتصادی و خودکفایی آزادگان به مجمع پایانی سال 96 اشاره کرد و گفت: با این مشکلات وارد مجمع پایانی سال 96 شدیم که دستور اصلی جلسه ما به جز تصویب صورت های مالی، تقسیم سود بود و باید این سود را تقسیم می کردیم و یا اینکه به عنوان ذخیره انباشته، افزایش سرمایه می دادیم؛ این موضوع را در مجمع مطرح کردیم که اکثریت رای به افزایش سرمایه دادند و تصمیم بسیار خردمندانه ای در مجمع گرفته شد و در نهایت با تصمیم قاطع سهامداران، افزایش سرمایه 4/62 درصدی را اعمال کردیم.

دکتر عباسیانفر با اشاره به عملکرد و تصمیماتی که در سال جاری گرفته شد، گفت: با لطف خدا و همدلی هیات مدیره محترم، امسال سرافراز بودیم و توانستیم بدهی های گذشته را پرداخت کرده و سود قابل توجهی را برای مجموعه به وجود آوریم، بالغ بر 370 میلیارد تومان بدهی و تسهیلات بانکی فقط در شرکت قاسم ایران پرداخت کردیم که در حال حاضر این شرکت، هیچ بدهی به اشخاص و بانک ها ندارد؛ همچنین در خردادماه به دلیل عدم نقدینگی و یا به دلیل خرید اعتباری که ادبیات آن زمان بازار بود، مواد اولیه بسیار کمی در انبار داشتیم که در حال حاضر وضعیت مواد اولیه، پرسنل و امور کارگری شرکت مناسب و متعادل است.

دکتر عباسیانفر به افزایش 109درصدی سود دهی شرکت مینو شرق در زاهدان اشاره کرد و گفت: شرکت مینو شرق در9 ماهه سال 1396 بالغ بر 2 میلیارد و 800 میلیون تومان سود دهی داشت که این میزان در پایان 9 ماهه سال جاری به بیش از 6 میلیارد تومان رسید که نشان از افزایش سود 214 درصدی این شرکت دارد.

دکتر عباسیانفر در ارزیابی شرکت صنعتی مینو خرمدره به افزایش سود 17 میلیارد و 400 میلیون تومانی این شرکت اشاره کرد و گفت: شرکت صنعتی مینو خرمدره 9 ماهه سال 1396 بالغ بر 26 میلیارد و 400 میلیون تومان سود داشته است که در مدت مشابه امسال یعنی تا پایان آذر ماه سال 1397  این میزان به 43 میلیارد و 800 میلیون تومان رسیده است و 66 درصد افزایش سود داشته ایم.

مدیرعامل شرکت اقتصادی و خوکفایی آزادگان در ادامه به تحلیل عملکرد شرکت قاسم ایران پرداخت و گفت: این شرکت در9 ماهه سال 1396 بالغ بر 11 میلیارد و 600 میلیون تومان زیان دهی داشته است در پایان 9 ماهه ی امسال به سود 15 میلیارد و 400 میلیون تومانی رسیده است. این یعنی اینکه ما نه تنها 11 میلیارد و 600 میلیون زیان را جبران کرده ایم، بلکه به سود 15 میلیارد و 400 میلیونی هم رسیده ایم و این یعنی عملکرد سودآوری این شرکت با رشد تقریبا 300 درصدی روبرو بوده است.

دکتر عباسیانفر ادامه داد: الحمدالله عملکرد گروه با سال گذشته بسیار متفاوت است، سود ما در 9 ماهه سال گذشته 32 میلیارد تومان بوده که امسال به 93 میلیارد تومان رسیده است، یعنی تقریبا افزایش 5/2 برابری داشته و این دست آوردیست که هیات مدیره جدید شرکت آن را هدایت کرد و انشاالله تا پایان سال جاری وضعیت ما بسیار بهتر خواهد شد.

مدیر عامل شرکت اقتصادی و خوکفایی آزادگان در ادامه به مقایسه آماری ارزش سهام شرکت های مجموعه در ابتدای سال و هشتم اسفند ماه سال جاری، پرداخت و اظهار داشت: ارزش سهام شرکت صنعتی پارس مینو، در ابتدای سال جاری 245 تومان بود که 15 درصد افزایش پیدا کرد و در هشتم اسفند ماه به 281 تومان رسید. ارزش سهام شرکت شوکوپارس از 392 تومان به 1152 تومان رسید و 194 درصد افزایش داشته است، ارزش سهام شرکت مینو شرق در ابتدای سال 467 تومان بوده که این رقم در تاریخ مذکور به 691 تومان رسیده و 48 درصد افزایش داشته است؛ ارزش سهام شرکت صنعتی مینو خرمدره 429 تومان بود که به 787 تومان رسید و 83 درصد افزایش پیدا کرد. همچنین ارزش سهام شرکت قاسم ایران در ابتدای سال 266 تومان بود در تاریخ هشتم اسفند ماه به 751 تومان رسید و 182 درصد افزایش قیمت پیدا کرد و در انتها ارزش سهام شرکت اقتصادی و خودکفایی آزادگان در ابتدای سال 1213 تومان بود که این رقم در تاریخ ذکر شده به 1500 تومان رسید و 24 درصد رشد کرد.

دکتر عباسیانفر در پاسخ به سوالی مربوط به شیوه انتخاب مدیران و افراد هیات مدیره در شرکت های زیر مجموعه اظهار داشت: شرکت های زیر مجموعه، سهامی عام هستند و اعضای هیات مدیره آنها در مجمع انتخاب می شوند؛ مدیرعامل و مدیر مالی شرکت های گروه را هیات مدیره شرکت اقتصادی و خودکفایی آزادگان انتخاب می کند و باقی مدیران با نظر و سلیقه مدیر عاملی که توسط هیات مدیره انتخاب شده، انتخاب می شوند. ما در این زمینه مانند دیگر شرکت های هلدینگی هستیم و بر اساس یک روش استاندارد شرکت را اداره می کنیم.

مدیرعامل شرکت اقتصادی و خودکفایی آزادگان در مورد استخدام فرزندان آزاده در شرکت های گروه گفت: اولویت ما در استخدام، قطعا فرزندان آزاده می باشند زیرا هم برای مجموعه باعث برکت هستند و هم به یک نوعی، مشکلی از سهامداران مرتفع می شود، ولی باید بپذیریم که در این زمینه محدودیت هایی داریم و هیچ کس انتظار ندارد کسانی را که سالها در مجموعه کار کرده اند و روزی خانواده هایشان از آنجا فراهم می شود را بیرون بیندازیم.

دکتر عباسیانفر علت کم بودن سود واریزی سال 96 را این گونه شرح داد: بر اساس مصوبه مجمع ما سود را برای افزایش سرمایه ذخیره کردیم، ولی بر اساس یک الزام قانونی شرکت سهامی عام موظف است حداقل 10 درصد سود را برای سهامداران توزیع کند و ما این رقم را با اینکه ناچیز بودیم به حساب سهامداران واریز کردیم؛ در اصل ما سود را واریز نکردیم ولی الزام قانون گذار را اجرا کردیم.

مدیرعامل شرکت اقتصادی و خودکفایی آزادگان، در مورد این مطلب، که چه مقدار از سهام شرکت های زیر مجموعه متعلق به آزادگان است، گفت: همگی ما سهامدار شرکت اقتصادی و خودکفایی آزادگان هستیم و سهامدار شرکت مینو نیستیم؛ شرکت اقتصادی و خودکفایی آزادگان اموال و دارایی هایی از جمله 68 درصد شرکت صنعتی مینو خرمدره را در اختیار دارد. شرکت صنعتی مینو خرمدره، 56 درصد از مجموعه پارس مینو، 90 درصد از شرکت قاسم ایران و اکثریت سهم شرکت مینو شرق را در اختیار دارد. شرکت پارس مینو نیز اکثریت سهم شرکت دارویی و مینو فارس را در اختیار دارد. پس ما با واسطه سهامدار این شرکت ها هستیم و فرض کنید اگر 50 میلیارد از شرکت پارس مینو تهران سود کنیم، 68 درصد از 56 درصد این سود را می توانیم در اختیار بگیریم.

دکتر عباسیانفر در مورد برنامه های آتی شرکت اظهار داشت: برای سال آینده برنامه جامع و مدونی از اهداف کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت را طراحی کرده ایم و چالش ها و ریسک ها را شناسایی کردیم تا چاره اندیشی کنیم و بهترین تصمیم را بگیریم؛ کشور در حال حاضر درگیر مشکلات زیادی است ولی ما برنامه ریزی کردیم و شرکت را از نظر مواد اولیه برای 5 تا 6 ماه، بیمه کردیم.

 مدیرعامل شرکت اقتصادی و خودکفایی آزادگان در مورد استفاده از ظرفیت های استان گفت: استفاده از این ظرفیت برای ما ایده آل است؛ دکتر میرشکار و آقای حضرت زاد، دو نماینده از شما در مجموعه ما هستند که برای ما باعث افتخار می باشد. اگر آمار صادرات را از آقای حضرت زاد مدیرعامل شرکت پرسوئیس بگیرید متوجه می شوید که از همین مجاری، صادرات بسیار خوبی به کشور های افغانستان و پاکستان داریم و اگر از این ظرفیت استفاده نشود مقصر هستیم و کوتاهی کرده ایم.

دکتر عباسیانفر ادامه داد: باید از استعداد های بومی منطقه استفاده کنیم، در این شرکت غیر از 2 یا 3 نفر که برای پیشبرد اهداف مجموعه از آنها استفاده می شود، بقیه افراد شاغل بومی هستند و این واقعا باعث افتخار است و شرکت صنایع غذایی مینو شرق الگویی برای وحدت در کشور می باشد، همه در کنار هم کار می کنند و بالاترین راندمان را از نظر کاهش هزینه ها در این مجموعه داشته ایم.

مدیرعامل شرکت اقتصادی و خودکفایی آزادگان عملکرد شرکت مینو شرق را بسیار ایده آل خواند و گفت: شرکت مینو شرق جزو بهترین شرکت های ماست و پتانسیل بسیار بالایی دارد، در 11 ماه امسال 70 میلیارد تومان فروش داشته که 8 میلیارد و هشتصد میلیون تومان، سود آن بوده و این آمار بسیار فوق العاده است؛ تصور بنده این است که سود امسال به 11 میلیارد تومان برسد.

دکتر عباسیانفر در ادامه به پتانسیل شرکت و استفاده از ظرفیت استان برای سرمایه گذاری در این حوزه اشاره کرد و گفت: در جلسه ای که با مدیران مجموعه مینو شرق داشتم، عرض کردم با توجه به پتانسیلی که این مجموعه دارد، از ظرفیت استان، بانک ها، مدیران و استاندار استفاده کنید و اگر مسئولین استان در کنار ما باشند می توانیم گام های بزرگی برداریم و در همین زمینی که اینجا داریم می توانیم به راحتی 4 تا 5 خط اضافه کرده و منافع شرکت هم در این سرمایه گذاریست. با توجه به اینکه هزینه ها اینجا پایین تر است و همچنین هزینه کم نیروی کار شرافتمند و تابعی که در این جا وجود دارد اگر روزنه ای پیدا شود و مدیران استان کمک کنند ما آمادگی سرمایه گذاری در اینجا را داریم و از آقای دکتر میرشکار خواهش می کنم که این موضوع را پیگیری کنند. 

 

 


نوشته شده توسط : admin
تاریخ انتشار : چهارشنبه 22 اسفند 1397
تعداد بازدید : 391

بازگشت
اطلاعات تماس:
خبرنامه سایت:
کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به شرکت اقتصادی و خودکفایی آزادگان می باشد. ورود به سايت