سرتیتر اخبار

شرکت اقتصادی و خودکفایی آزادگان

متن خبر
دکتر عباسیانفر: شخصا تمام مسئولیت جابجایی سهام را بعهده میگیرم

 در مورد اقدام اخیر یعنی جایگزینی سهام موسسه پیام آزادگان در شرکت صنعتی مینو با سهام شرکت اقتصادی وخودکفایی آزادگان و منافع و مزایای آن به عرض می رسانم، اینجانب شخصا تمام مسئولیت این موضوع را بعهده میگیرم و یقین دارم این اقدام فقط و فقط جهت حفظ منافع سهامداران محترم بوده و شک و تردیدی در درست بودن آن ندارم و نه تنها تحلیل گران بزرک بازار سرمایه آنرا ستوده اند بلکه در آینده نزدیک ما و شما به این تصمیم حکیمانه افتخار خواهیم کرد.

 

 


پیرو مصاحبه مدیر عامل محترم شرکت اقتصادی و خودکفایی آزادگان در خصوص ساختار سهامداری شرکت، با توجه باینکه پرداختن به جزئیات در حوصله مصاحبه زنده نبود لذا جهت تبیین و تشریح مباحث و مطالب با ایشان گفتگویی انجام داده ایم که به سمع و نظر سهامداران محترم می رسد .


*جناب آقای دکتر عباسیانفر بفرمایید که شرکت اقتصادی و خودکفایی آزادگان چگونه سهامدار عمده شرکت صنعتی مینو شد؟

**پس از بازگشت شکوهمندانه آزادگان سرافراز به میهن اسلامی با تدبیر و همت سرود آزادگان سید علی اکبر ابوترابی رحمت الله علیه و به منظور رفع بخشی از مشکلات معیشتی آزادگان سرافراز، سنگ بنای شرکت اقتصادی و خودکفایی آزادگان نهاده شد و با تلاش و خون دل خوردن های فراوان آن مرحوم مغفور و بعداز آن مرحوم با کمک های بی دریغ اخوی بزرگوار ایشان جناب حجت الاسلام والمسلمین حاج سید محمد حسن ابوترابی، ۵۱ درصد از سهام گروه صنعتی مینو خریداری شد.

 

*چرا 51 درصد؟ آیا در همان ابتدای کار امکان خرید 100 درصد سهام وجود نداشت؟

**دولت وقت بعد از واگذاری ۵۱ درصد سهام شرکت صنعتی مینو به شرکت اقتصادی و خودکفایی آزادگان متاسفانه با واگذاری الباقی سهام به خودکفایی مخالفت کرد و ۴۹ درصد سهام گروه صنعتی مینو را به شخصی بنام آقای امیر رسول گنجی واگذار کرد .

 

*چطور شد که سهام آقای گنجی خریداری شد و در صورت امکان به چگونگی خرید سهام آقای گنجی بیشتر بپردازید

 **آقای امیر رسول گنجی در سال ۱۳۹۰ تصمیم گرفت ۴۹ درصد سهام خودش را از طریق بازار معاملات بورس به هر متقاضی که بالاترین قیمت را ارائه کند واگذار نماید. با وساطت جناب حجت الاسلام والمسلمین سید محمد حسن ابوترابی و تلاش های فراوان دوست بسیار خوب و برادر ارجمندم جناب آقای اوحدی مدیر عامل محترم وقت شرکت، مذاکرات متعددی با آقای گنجی جهت خرید سهام مذکور انجام گرفت .

لازم به توضیح است که مالکیت گروه صنعتی مینو بعد از انقلاب به دولت واگذار شد و دولت در مدت بالغ بر بیست و چند سال یعنی تا سال ۱۳۸۰ هیچگونه بازسازی و نوسازی و توسعه انجام نداده بود لذا در هنگام واگذاری سهام مینو به شرکت اقتصادی و خودکفایی عملا مینو یک شرکت فرسوده و زیانده بود و این زیاندهی تا نه سال پس از واگذاری به شرکت اقتصادی و خودکفایی یعنی تا سال۱۳۸۹ نیز ادامه داشت وگرچه با تلاش مدیران محترم وقت در سال ۱۳۹۰ از زیان خارج و به سوددهی رسید اما نقدینگی قابل توجهی که بشود سهام آقای گنجی را خریداری کرد وجود نداشت .

برای خرید سهام آقای گنجی به پول زیادی نیاز بود . این درحالی بود که شرکت خودکفایی به شدت از عدم وجود نقدینگی رنج می برد و فقط سه میلیارد تومان موجودی نقد داشت و عملا خرید سهام آقای گنجی منتفی و غیر ممکن بود.  

با توجه به اینکه شرکت قادر به خرید سهام آقای گنجی نبود ،مدیریت وقت شرکت در یک بن بست و دوراهی سخت قرار داشت. یا می بایست از خرید سهام آقای گنجی صرف نظر میکرد و یا به دنبال یک شریک مطمئن و امین می گشت .از طرفی موسسه فرهنگی پیام آزادگان همانند سایر موسسات فرهنگی کشور موفق شده بود مقداری بودجه از مجلس شورای اسلامی دریافت کند و مقرر شده بود این بودجه در چند قسط به موسسه پیام واگذار شود .

مدیریت وقت شرکت از موسسه پیام آزادگان تقاضا کرد آنها جهت خرید بخشی از سهام آقای گنجی مشارکت کنند؛ مدیریت محترم موسسه پیام آزادگان با این استدلال که هدف موسسه، امور فرهنگی است و هیچ تمایلی به دخالت در امور اقتصادی ندارد، برای ورود به این معرکه اجتناب میکرد و نهایتا با لحاظ مصالح و منافع آزادگان سرافراز و به منظور جلوگیری از انتقال این سهام به افراد غیر، آمادگی خود را جهت خرید سهام مذکور اعلام کرد. نهایتا بخشی از سهام آقای گنجی توسط شرکت اقتصادی و خودکفایی آزادگان و بخشی توسط موسسه پیام آزادگان خریداری شد.  

لازم است این نکته را توضیح دهیم ، مطابق سیاست های کلان نظام مقدس جمهوری اسلامی به منظور ترویج اهداف انقلاب اسلامی و فرهنگ ایثار و شهادت و بزرگداشت شهدا و ایثارگران و مواردی از این قبیل، سالانه ردیف هایی در بودجه کشور لحاظ میشود که با توجه به ارتباطات موسسات مختلف فرهنگی از این بودجه ها استفاده میکنند و این موضوع صرفا به آزادگان معزز اختصاص ندارد و در سالهای گذشته موسسه پیام آزادگان فقط در سال۱۳۸۹ توانسته بود از این بودجه استفاده کند .این حقیر به عنوان کسی که در تمام پروسه ورود پیام آزادگان به سهام شرکت صنعتی مینو بوده و اطلاع داشته ام شهادت میدهم، موسسه پیام آزادگان به خصوص شخص آقای دکتر قاسمی که سوابق درخشان و مشی ایشان در دوران اسارت و بعد از اسارت بر همگان روشن و آشکار است هرگز تحت هیچ عنوان قصد انتفاع برای موسسه نداشته و حضورشان صرفا از روی صرفه و صلاح آزادگان عزیز و جلوگیری از ضرر و زیان به منافع و مصالح آنها بوده است .

 

*جناب آقای دکتر عباسیانفر موضوع خرید سهام آقای گنجی توسط شرکت اقتصادی و خودکفایی آزادگان و موسسه ی پیام آزادگان یک اقدام ارزشمند بود که بی شک بسیاری از اتفاقات مبارک این روزهای شرکت های گروه صنعتی مینو میدیون این تصمیم بزرگ می باشد؛ حال تقاضامندم در مورد تصمیم بزرگتری به عنوان جابجایی سهام شرکت های فرعی از شرکت اقتصادی و خودکفایی آزادگان با موسسه پیام آزادگان که به تفسیر در گفتگوی یکشنبه شب خود با سهامداران به آن پرداختید، بیشتر بپردازید.

**همانگونه که مطلعید، شرکت اقتصادی و خودکفایی آزادگان در سال ۱۳۹۳ از سهامی خاص به سهامی عام تبدیل و در سال ۱۳۹۴ وارد بورس شد. با توجه به اینکه تمام سهام شرکت اقتصادی و خودکفایی آزادگان خرد است و فاقد هرگونه سهامدار عمده است و ازاین لحاظ یک شرکت منحصر به فرد است لذا اگر تدبیر و مراقبت نشود همیشه در معرض تهدید خواهد بود و بدون تردید سهامداران بخشی از ارزش دارایی های خود را از دست خواهند داد .

سهامداران محترم به دلایل مشکلات اقتصادی و نیازهای مالی روزمره در مقاطع مختلف اقدام به فروش سهام خود کرده و خواهند کرد که اگر این فروش سهام مدیریت و کنترل نشود ، موجب ورود خسارات جبران ناپذیری به سایر سهامداران خواهد شد.

سهامداران بدون توجه باینکه عرضه سهام توسط آنها، ممکن است چه تبعات و عواقبی برای کل سهامداران شرکت داشته باشد ، روزانه سهام خود را از طریق کارگزاری ها می فروشد.

مدیریت شرکت در ادوار گذشته همواره از ارزش سهام مراقبت و صیانت کرده است و بدین منظور در سالهای گذشته بالغ بر پنجاه و شش میلیون سهم خودکفایی را که توسط آزادگان سرافراز در بازار عرضه شده بود توسط شرکت‌های فرعی جمع کرده است.

 

* این بدین معناست که سهام خودکفایی که توسط شرکت‌های زیر مجموعه خریداری شده باید الزاما به دیگران منتقل شود.

** بله دقیقا همینطور است؛ مطابق دستورالعملها و الزامات اخیر سازمان بورس و اوراق بهادار، شرکت های فرعی یا شرکت‌های زیر مجموعه مجاز به داشتن سهام شرکت اصلی یا هلدینگ خود نیستند . بعنوان مثال شرکت های گروه صنعتی مینو یا شرکت معین آزادگان که شرکت‌های فرعی شرکت خودکفایی هستند نمی توانند سهام شرکت خودکفایی را داشته باشند. این بدین معناست که سهام خودکفایی که توسط شرکت‌های زیر مجموعه خریداری شده باید الزاما به دیگران منتقل شود.

 

* راهکار برون رفت از این مشکل چیست؟

**همگان تصدیق می فرمائید عرضه پنجاه و شش میلیون سهم در بازار اولا بی تردید موجب لطمه به روند طبیعی ارزش سهام شرکت خواهد بود و ثانیا احتمال دارد اشخاصی اعم حقیقی و حقوقی این سهام و همچنین سایر سهام عرضه شده در بازار را خریداری کنند و از این طریق وارد مالکیت و مدیریت شرکت شود .

 

*جناب دکتر بهترین راه ممکن که هم از دارایی های سهامداران صیانت شود و هم موجب تعالی شرکت شود را چه می دانید؟

**خدمت عزیزان خواننده عرض کردم  که تعدادی از سهام شرکت اقتصادی و خودکفایی آزادگان در اختیار شرکت‌های زیر مجموعه است که ما ملزم هستیم آنها را به دیگران منتقل کنیم و چاره ای جزء این کار نداریم .از طرفی  عرضه سهام مذکور در بازار قطعا موجب تزلزل ارزش سهام شرکت خواهد شد و به دارایی‌های سهامداران لطمه خواهد زد و ممکن است توسط اشخاصی که قصد ورود به مالکیت و مدیریت شرکت را دارند خریداری شود. پس با توجه به آنچه گفته شد وجود یک سهامدار عمده امین و مطمئن که این خطرات را از سهامداران عزیز دفع کند، ضروری ، اجتناب‌ناپذیر و حیاتی تر است.

اکنون با دو گزینه روبرو هستیم یا سهام در اختیار شرکت‌های فرعی را به بازار عرضه کنیم و سرنوشت خود را به تلاطم های بازار سرمایه و احتمالات بسپاریم و یا موضوع را با درایت مدیریت کنیم.

 

*جناب دکتر عباسیانفر از مزایای این جابجایی بیشتر برایمان بگویید؟

**و اما مزایا و منافع آن برای سهامداران و شرکت اقتصادی و خودکفایی آزادگان چه خواهد بود :

۱ـ  اجرای مقررات و الزامات سازمان بورس و اوراق بهادار در خصوص ممنوعیت داشتن سهام شرکت اقتصادی و خودکفایی آزادگان آزادگان توسط شرکت‌های زیر مجموعه .

۲ـ  جلوگیری از تهدید احتمالی ورود سهامدار عمده غیر به مالکیت و مدیریت شرکت .

۳ـ  داشتن یک سهامدار عمده مطمئن در کنار خود .

۴ـ حمایت و صیانت از ارزش سهام سهامداران خرد و حفظ ارزش سهام .

۵ـ  ارتقاء میزان سهام شرکت اقتصادی و خودکفایی آزادگان در شرکت صنعتی مینو از ۶۸ درصد به حدود ۹۰ درصد و استحکام حاکمیت شرکت خودکفایی در شرکت صنعتی مینو .

بر همین اساس پس از مشاوره های فنی و تخصصی فراوان ، هیات مدیره محترم به این نتیجه رسید که از موسسه پیام آزادگان کمک بگیریم. لذا با مدیریت محترم پیام آزادگان جناب آقای دکتر قاسمی صحبت و مذاکره کردیم و قرار شد با انتقال سهام موسسه پیام آزادگان از شرکت صنعتی مینو به شرکت اقتصادی و خودکفایی آزادگان این تهدید را مدیریت کنیم و ارزش دارایی های سهامداران و آزادگان گرامی را حفاظت کنیم .

 

*در پایان چنانچه صحبتی را با سهامداران دارید بفرمایید.

**به صورت تیتروار اگر بخواهم صحبت هایم را در پایان این گفتگو جمع کنم، باید به نکات مهم و کلیدی زیر اشاره کنم:

الف ـ اینجانب که چند سالیست افتخار نوکری شما را دارم و فکر میکنم همگان به نیت من واقف هستید، اقدام مدیریت متدین و با کفایت موسسه پیام آزادگان برادر ارجمندم جناب آقای دکتر قاسمی را جهت خرید سهام آقای گنجی ( شرکت صنعتی مینو) تایید و تاکید میکنم این اقدام ایشان به جزء نیت خیر و صلاح آزادگان عزیز چیزی نبوده است.

پر واضح است اگر ایشان ورود نمی کرد اکنون ما فقط ۵۱ درصد از سهام گروه صنعتی مینو را مالک بودیم و ۴۹ درصد دیگر آن به دیگران واگذار شده بود و ما با یک مدیریت متزلزل ۵۱ درصدی روبرو بودیم . از تمام سهامداران عزیز تقاضا دارم با اهل فن و متخصصین بازار سرمایه مشورت کنند و منافع این اقدام بزرگ را جویا شوند.

ب ـ در مورد اقدام اخیر یعنی جایگزینی سهام موسسه پیام آزادگان در شرکت صنعتی مینو با سهام شرکت اقتصادی وخودکفایی آزادگان و منافع و مزایای آن به عرض می رسانم، اینجانب شخصا تمام مسئولیت این موضوع را بعهده میگیرم و یقین دارم این اقدام فقط و فقط جهت حفظ منافع سهامداران محترم بوده و شک و تردیدی در درست بودن آن ندارم و نه تنها تحلیل گران بزرک بازار سرمایه آنرا ستوده اند بلکه در آینده نزدیک ما و شما به این تصمیم حکیمانه افتخار خواهیم کرد.

ج ـ اینجانب شهادت می دهم که مدیریت محترم موسسه پیام آزادگان هم در هنگام خرید سهام آقای گنجی و هم در خصوص جایگزینی سهام صنعتی مینو با سهام خودکفایی، هرگز پیشنهاد آنها نبوده و صرفا هنگامی که هیات مدیره و مدیر عامل شرکت مشکلات را با ایشان مطرح کردند و با اصرار از ایشان تقاضای کمک کردند ، این مسئولیت را پذیرفته اند.

مدیریت محترم موسسه پیام آزادگان زمانی اقدام به خرید سهام شرکت صنعتی مینو کرد که ارزش سهام مذکور مانند الان با ارزش نبود و آنها می توانستند در جاهای دیگری که سود بیشتری داشته باشد ، سرمایه گذاری کنند ولی انگیزه خرید سهام مذکور صرفا جهت حفظ سرمایه آزادگان معزز بوده است .

همگان تصدیق می فرمائید اگر موسسه پیام آزادگان واقعا دنبال منافع شخصی خود بود ، قطعا جایی سرمایه گذاری می کرد که کسی خبردار نشود و هیچ وقت آزادگان عزیز متوجه دارایی های آن نمی شدند .

د ـ مدیریت محترم موسسه پیام آزادگان از همان سال ۱۳۹۰ که سهام شرکت صنعتی مینو را خریداری کرد ، مدیریت سهام آنرا به شرکت خودکفایی واگذار کرد و تمام این مدت این سهام توسط شرکت خودکفایی مدیریت می شد و پس از اعلام تصمیم جایگزینی سهام موسسه پیام در شرکت صنعتی مینو با سهام خودکفایی و پس از مصاحبه اینجانب در روز چهارم خرداد ماه جاری ، جناب آقای دکتر قاسمی طی نامه ای رسما مدیریت سهام و حتی حق اعمال رای در مجامع عمومی را به اینجانب وارگذار کردند .

ه ـ ممکن است سوال شود اینکه ، نهایتا سرنوشت اموال و دارایی های موسسه پیام آزادگان چه میشود . بنده از طرف خودم عرض میکنم ، خیال همه راحت باشد . این اموال به مثابه امانتی لای صفحات قرآن بدست امین ترین آزادگان است و مطمئن باشید آقای دکتر قاسمی به وقت مقتضی بهترین تصمیم را اتخاذ خواهد کرد.

ز ـ از سهامدارانی که سهام خود را فروخته اند عاجزانه تقاضا دارم از ایجاد حاشیه برای سایر سهامداران و حسادت های بچگانه جدا پرهیز کنند و دارایی های دیگر سهامداران را به مخاطره نیاندازد. آنها باید بپذیرند که سهام خود را با رضایت فروخته اند و لطمه زدن به شرکت و سایر سهامداران برای آنها منفعتی دربر نخواهد داشت.   

از طرفی سهامداران باید هوشیار و مراقب باشند چه بسا رقبا و مخالفین رشد و اعتلای شرکت ، با دست و زبان آزاده و غیر آزاده به شرکت لطمات سنگین وارد کنند و امیدوارم سروران ارجمند این خطر را جدی بگیرند و در غیر این صورت تبعات و خسارات آن دامان همه را خواهد گرفت و موجودیت و کیان شرکت را متزلزل خواهد کرد .

طرح اینگونه مباحث تحت هیچ عنوان در فضای مجازی جایز نیست و بی تردید مدیران شرکت و همچنین موسسه پیام آزادگان برای شنیدن و پاسخ به ابهامات سهامداران محترم آماده پاسخگویی هستند .

متاسفانه کسانیکه تا دیروز با ورود شرکت به بورس مخالفت میکردند و افزایش سرمایه های شرکت را توطئه می خواندند و هر تصمیم مدیریت شرکت را زیر سوال می بردند امروز علم دیگری بلند کرده اند و فریاد وا اسلاما سر میدهند و افکار سهامداران را مشوش میکنند .

امیدوارم سهامداران معزز با شناخت دقیق، خیرخواهان و بدخواهان را از هم متمایز کنند.

در خاتمه خدمت سهامداران محترم عرض میکنم؛ ما ابتدای راه و هدف بزرگ قرار گرفته ایم و برای آینده شرکت تصمیمات بزرگی گرفته ایم که نیازمند اعتماد و حمایت شما هستیم .

والسلام علیکم و رحمه الله و برکاته


نوشته شده توسط : admin
تاریخ انتشار : پنجشنبه 8 خرداد 1399
تعداد بازدید : 4599

بازگشت
اطلاعات تماس:
خبرنامه سایت:
کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به شرکت اقتصادی و خودکفایی آزادگان می باشد. ورود به سايت