سرتیتر اخبار

شرکت اقتصادی و خودکفایی آزادگان

متن خبر
در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته

 جهش 44 درصدی صادرات در پرسوئیس


اعضای هیات مدیره و مدیرعامل شرکت اقتصادی و خودکفایی آزادگان با حضور در شرکت پرسوئیس در جریان آخرین وضعیت این شرکت قرار گرفتند.

در این بازدید، مهندس نعمت پرور مدیرعامل شرکت اقتصادی و خودکفایی آزادگان در سخنانی ضمن تبیین ضرورت صادرات، به تاریخچه ی شرکت پرسوئیس اشاره کرد و گفت: بالغ بر 47 سال فعالیت پرسوئیس نشان از اهمیت صادرات در مجموعه ی مینو دارد و می بایست با تمام توان به روزهای اوج خودش برسد.

مدیرعامل شرکت اقتصادی و خودکفایی آزادگان ادامه داد: صادرات، برنامه ریزی مدون و دقیق می خواهد؛ در بسیاری از کشورها مساله ی صادرات چنان با برنامه ریزی دقیق و محاسبات درست صورت می گیرد که از انتقال کالا از شهری به شهر دیگر هم روان تر صورت می پذیرد.

مهندس نعمت پرور ادامه داد: محصولات مینو با کیفیت هستند و همین کیفیت راز دست یافتن به قله های رفیع صادراتی است که امیدوارم با برنامه ریزی های صورت گرفته توسط تیم فعلی، شاهد توفیقات چشمگیری در این زمینه باشیم.

دکتر رضایی رییس هیات مدیره ی شرکت اقتصادی و خودکفایی آزادگان نیز در سخنانی به تشریح نقش و اهمیت صادرات در یک صنعت پویا پرداخت و گفت: رعایت استانداردهای جهانی، برنامه ریزی هدفنمند، بسته بندی صحیح و حرفه ای محصولات، سه مولفه هستند که در کنار کیفیت مطلوب محصولات مینو می توانند سهم این شرکت را در صادرات بسیار ارتقا ببخشند.

رییس هیات مدیره ی شرکت اقتصادی و خودکفایی آزادگان ادامه داد: ما با تمام توان از هر برنامه و راهبرد صادراتی که ارائه شود حمایت می کنیم و معتقدیم می بایست تمام موانع و ناهمواری های داخلی پیش روی صادرات در مجموعه ی مینو برداشته شود.

در ادامه آقایان دکتر غلاث، دکتر رامندی و دکتر میرشکار دیگر اعضای هیات مدیره، با طرح سوالات متنوعی از مدیرعامل شرکت پرسوئس در جریان آخرین وضعیت این شرکت قرار گرفتند.

در این جلسه مساله ی بسته بندی های صادراتی، درنظر گرفتن ذوق و سلیقه ی مقصدهای صادراتی، رعایت ضوابط و قوانین بین الملی صادرات، بررسی جدیدترین مقصدهای صادراتی، تسهیل سطح و نحوه ی همکاری تولید کنندگان درون مجموعه ای مینو، صادرات محصولات شرکت های دیگر، احیای بازارهای صادراتی گذشته، چگونگی برقراری روابط با تجار دیگر کشورها طرح و مورد بررسی قرار گرفتند.

شرکت صادراتی پرسوئیس به عنوان متولی اصلی و تخصصی صادرات مواد غذایی و محصولات گروه صنعتی مینو در سال 1349 تاسیس شد. این شرکت از بدو تشکیل، سابقه ی درخشانی در صادرات محصولات و کالاهای تولیدی گروه مینو داشته است و کشورهای مختلفی از سراسر جهان از جمله: سوئیس، آلمان، انگلستان، فرانسه، کانادا، آفریقا، استرالیا و برخی کشورهای همسایه همچون ترکیه، سوریه، عراق، کویت، افغانستان، پاکستان و... کشورهای حوزه خلیج فارس و آسیای میانه را تحت پوشش قرار داده است.

شرکت پرسوئیس در سال های اخیر با تدابیر ویژه مدیران ارشد گروه و ایجاد تمهیدات لازم و با عنایت به سوابق درخشان صادرات محصولات مختلف، از جمله صادرات مواد غذایی و تولیدات سایر شرکت های تولیدی خارج از گروه صنعتی مینو، آمادگی خود را جهت ارائه کلیه خدمات صادراتی برای سایر شرکت های تولیدی اعلام نموده است و در حال حاضر به عنوان یک تشکل صادراتی، فعالیت می کند.

بر اساس بررسی های به عمل آمده شرکت پرسوئیس  در سال 1392 میزان 7 میلیون و 340 هزار و 150 دلار صادرات داشته است که این میزان در سال 1393 به 4 میلیون و 860 هزار و 509 میلیون دلار رسیده است. بر همین اساس پس از سال 1392 عملاً فراینده صادرات شرکت پرسوئیس روی 4 میلیون دلار نوسان داشته است و در پایان سال مالی 1395 میزان صادرات به 4 میلیون 13 هزار و 817 دلار رسیده است؛ موضوعی که باعث شد تا مدیرعامل شرکت پرسوئیس تغییر کند و تیم جدیدی با برنامه ها و رویکردهای جدید روی کار آید.

سهم صادرات محصولات مینو به خارج از کشور، به ترتیب به شرکت های پارس مینو، مینو خرمدره، مینو شرق، شوکوپارس و مینو فارس اختصاص داشته است. بر همین اساس از سال 1392 تا 1395 کشورهای عراق، افغانستان، سوریه، آفریقای جنوبی، امارات، پاکستان، آذربایجان، استرالیا، بحرین، گرجستان، چین، موزامبیک، کویت، کانادا، تانزانیا، آمریکا، ترکمنستان، لیبی، گرجستان، تاجیکستان، عربستان، عمان و قطر صادرات داشته است که حجم تمام این صادرات ها به 20 میلیون و 416 هزار و 569 دلار می رسد.

برپایه این گزارش از فروردین امسال تا 22 آبانماه جاری شرکت پرسوئیس موفق شده است 3 میلیون و 338 هزار و 531 دلار صادرات کالا داشته باشد که این میزان صادرات نسبت به مدت مشابه (تا پایان آبانماه 1395) بیش از 44 درصد افزایش داشته است. بیشترین رشد صادراتی این شرکت در خرداد ماه بوده است که 185 درصد نسبت به خرداد 95 رشد داشته است. کمترین میزان صادرات نیز به فروردین امسال اختصاص دارد که در مقایسه با فروردین 95 بالغ بر 49 درصد کاهش را نشان می دهد.

محصولات مینو در طول این مدت 8 ماهه، به کشورهای عراق، امارات، آلمان، پاکستان، بحرین، استرالیا، افغانستان، هلند و کره جنوبی صادر شده اند. صادراتی که در کنار احیای برخی  بازارهای منفعل دیروزی به دنبال فتح بازارهای صادراتی جدید در روسیه و آفریقاست. در این بین، صادرات محصولات مینو به برخی کشورها از جمله هلند، آلمان، کره جنوبی، استرالیا و امارات به خودی خود یک نوع فتح اقتصادی محسوب می شود چرا که استاندارهای بسیار سخت گیرانه ی این کشورها، درهای وارداتی اش را به روی هر محصولی باز نمی کند؛ این درحالی است که پرسوئیس موفق شده است پای در بازار این کشورها بگذارد.

بازارهای صادراتی هر یک از کشورها خصوصیات خاص خود را دارد. به گونه ای که در کشورهای آمریکا، قطر و عمان بیشتر اسنک مینو صادر می شود و در کشورهای افغانستان، امارات و ترکمنستان بیسکویت ساقه طلایی و انواع تافی صادر می شود و کشوری همچون پاکستان بیشتر آدامس شیک مینو را خریدار است. بر همین اساس، ترد نمکی، پتی پور، انواع تافی، بن بن، آدامس، ساقه طلایی، اسنک، رنگارنگ و گز در اولویت خرید بازارهای مصرف خارجی قرار دارند.

بر پایه این گزارش میزان صادرات از فروردین تا 22 آبانماه جاری به عراق 9درصد، افغانستان 155 درصد، پاکستان 75 درصد، امارات 15 درصد، ترکمنستان 100 درصد، کویت 142 درصد، بحرین 37 درصد، قطر 118 درصد، آمریکا 2 درصد و استرالیا 27 درصد رشد داشته است و صادرات به سوئیس، کانادا و تاجیکستان نیز کاهش جزیی داشته است. این درحالی است که تا 22 آبانماه جاری چهار بازار جدید عمان، روسیه، آلمان و هلند برای صادرات محصولات ایجاد شده است.

بر همین اساس میزان صادرات صنعتی مینو خرمدره نسبت به مدت مشابه سال گذشته تا 22 آبانماه 110 درصد، پارس مینو 35 درصد و مینو شرق 44 درصد بوده است. همچنین صادرات شرکت دارویی نیز آغاز شده است که نسبت به سال های گذشته، یک حرکت صادراتی ارزشمند محسوب می شود؛ چرا که صادرات دارو از سخت ترین نوع صادرات در دنیاست. هرچند در 8 ماهه ی امسال میزان صادرات شرکت های مینو فارس و شوکوپارس کاهش داشته است. کاهشی که رقم آن تاثیر خاصی بر حجم کل صادرات پرسوئیس ندارد و با برنامه ریزی های صورت گرفته می رود تا صادرات این دو شرکت نیز با جهش قابل توجهی روبرو شود.

 

 


نوشته شده توسط : admin
تاریخ انتشار : چهارشنبه 24 آبان 1396
تعداد بازدید : 2155

بازگشت
اطلاعات تماس:
خبرنامه سایت:
کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به شرکت اقتصادی و خودکفایی آزادگان می باشد. ورود به سايت