سرتیتر اخبار

شرکت اقتصادی و خودکفایی آزادگان

متن خبر
صنعت دارو بیمار است / عبور «مینو» از بحران دارویی کشور

 هم راستا با جریان صنعت دارو در کشور بررسی وضعیت سود و زیان شرکت دارویی، آرایشی و بهداشتی مینو در پنج سال گذشته، نیز اوج و فرودهای قابل تاملی را نشان می دهد؛ اوج و فرودهایی که حاصل تاثیر بازار و تصمیمات دولتی بر بخش های دارویی کشور بوده است.


دارو یکی از مهمترین نیازهای بشری است؛ نیازی که سلامت او را تامین و دردها و آلامش را تسکین می بخشد؛ رشد علم و تولید داروهای متنوع باعث شده است که امروزه صنعت داروسازی در دنیا (که قیمتها بر اساس مکانیزم بازار تعیین میشود) به یک صنعت پیشرو و سود ده تبدیل شود. از این رو بسیاری از شرکت های داروسازی جهان تجارت های پر زرق و برقی در این مسیر به راه انداخته اند. در ایران نیز این صنعت فراز و فرودهای خاص خود را داشته است. روزگاری نه چندان دور تعداد تولید کنندگان دارو و محصولات بهداشتی در ایران به کمتر از 30 واحد می رسید و همین مساله باعث شده بود که توان و ظرفیت تولیدی شرکت های داروسازی، پاسخگوی نیاز داخلی نباشد. رشد علمی متخصصان، نیاز استراتژیک کشور و سود مناسب این صنعت باعث شد تا سرمایه گذاران زیادی را ترغیب به سرمایه گذاری در راه اندازی شرکت های تولید دارو کند به گونه ای که هم اینک در ايران 129 شركت داروسازي معتبر مشغول فعاليت هستند و 4هزارو 785 قلم دارو را توليد مي‌كنند. که به لحاظ تعدادی 97 درصد نیاز ایران به دارو را تامین میکند و 3 درصد دیگر از خارج کشور تامین می شود. همچنين 7 شركت بزرگ وارد‌كننده دارويي مشغول به كار هستند.  تکثر تعداد تولید کنندگان داخلی باعث شده میزان تولید دو و نبم برابر نیاز داخلی باشد. این در حالی است که شرکت های تولید کننده ی دارو در ایران تا نیمه ی دوم سال 1394 از بهترین و با ارزش ترین P/E های بورس را به خود اختصاص داده بود.

 اتخاذ برخی تصمیمات و اجرای طرح های سلامت محور دولت بدون در نظر گرفتن پشتوانه ی مالی مناسب باعث شد که اوج بلند پروازانه ی صنعت دارویی ایران، با فرودی شوک برانگیز روبرو شود؛ شوکی که باعث شد برخی شرکت ها از اینکه زیان ده نشده اند؛ بسیار خشنود و راضی باشند!

بنا بر اطلاعات رسمی میزان طلب معوق صنعت دارو از بیمه ها به بیش از 8 هزار میلیارد تومان میرسد و این مسئله شرکتهای دارویی و صنعت پخش دارو در کشور را با چالش جدی روبرو کرده است.

تا حدود دو سال پیش مدت زمان فرایند تحویل داروی تولید شده  به شرکت های پخش، توزیع در داروخانه ها، فروش دارو، دریافت مطالبات از  داروخانه ها، بیمارستانها،  بیمه ها و در نهایت بازگشت درآمد حاصل از فروش به دست تولید کننده حدود 3 ماه به طول می انجامید. این در حالی است که مدت زمان بازگشت سرمایه و نقدینگی به شرکت های تولید کننده دارو، با توجه به کمبود شدید منابع مالی و عدم پرداخت به موقع مطالبات مراکز درمانی و داروخانه ها، به بیش از 12 ماه رسیده است.

مشکل طولانی شدن دوره وصول مطالبات و تولید بیش از نیاز کشور (که به دلیل مشکلات قانونی صادرات دارو نیز بسیار سخت می باشد) شرکت های دارویی را به سمت رقابت ناسالم هدایت کرده است. این شرکت ها با هدف تامین منابع مالی و نقدینگی، رقابتی را نه از سر سیری، بلکه از سر ناچاری استارت زدند. دادن پاداش و جایزه های فروش به داروخانه ها وتامین نقدینگی از شبکه بانکی آن هم با سودهای گزاف سبب شده که حاشیه سود این صنعت به شدت کاهش پیدا کند. چالش صنعت دارو به شدت جدی است و پس از دوران تلاطم سخت شدن تحریمها مجددا تعداد اقلام کمبود دارویی به بیش از 50 قلم رسیده است البته اینبار به خاطر ناتوانی شرکتهای دارویی در تهیه مواد اولیه و ...  اخلالی جدی در فرایند عرضه ی محصولات اصیل و با کیفیت به وجود آمده است! موضوعی که باعث شد شرکت های ریشه دار و اصیل تولید کننده دارو در ایران را با چالش جدی روبرو کند. موضوعی که باعث شد شرکت های دارویی در طول چند سال اخیر با کمترین میزان پرداخت سود در بورس روبرو شوند و تدابیر ریاضتی را در دستور حیات خود قرار دهند. 

بر اساس بررسی های به عمل آمده سقف جوایز در بین شرکت های داروساز و پخش کننده متفاوت است؛ برخی اقلام دارویی همچون ویتامینE و اومگا 3 به ازای هر بسته ی تحویلی به داروخانه ها باید 10 بسته و حتی در برخی موارد بیشتر جایزه داده شود! برای کدوئین و متفورمین نیز به ازای هر بسته، یک بسته جایزه باید داده شود؛ آماری که گویای این واقعیت است که در ایران 30 تا 40 درصد تمام تولیدات به عنوان جایزه به داروخانه ها داده می شود.تمام این رقابت ناسالم به خاطر  آن است که در ایران ظرفیت تولید دارو برای 500 میلیون نفر وجود دارد و در حال حاضر داروی مورد نیاز برای 200 میلیون نفر در یک کشور 80 میلیونی تولید میشود!  تولیدی که نشان می دهد ایران به اندازه ی تمام کشورهای اروپایی کارخانه ی داروسازی دارد.

و اما مینو...

كارخانه دارویي، آرايشي و بهداشتی مينو در سال 1336 در قالب دو کارگاه تاسيس و در سال 1341 به عنوان بخشي از شركت صنعتي پارس مينو در زميني به مساحت 26500 متر مربع مشتمل بر ساختمان توليد، آزمايشگاه كنترل كيفيت، دپارتمان تحقيقات، فرمولاسيون و انبارها در شهر تهران به بهره برداري رسيد. از سال 1381 شركت دارویي و آرايشي به عنوان يك كارخانه مستقل به ثبت رسيده اما فعالیت مستقل خود را از سال 1387 آغاز کرده است. طی این مدت علاوه بر سايت قديمي، سایت جديد سافت ژلاتين نیز راه اندازی شده است.

مینو پیش از انقلاب بخش داروئي، محصولات خود را تحت ليسانس كارخانجات معروف دنيا نظير ساندوز (سوئيس)، بوتس و سرل (انگلستان) و همچنين فرآورده هاي آرايشي را تحت ليسانس كمپاني هاي لانكوم، اورال و ويشي (فرانسه) توليد میکرد. كه در سال 1358 مطابق با سياست آن دوران، توليد تحت ليسانس متوقف شد. اما با تغییر مجدد قوانین شرکت مینو نیز داروي سديم والپروات خود را تحت ليسانس شركت دسيتين آلمان با نام تجاري «اورلپت» توليد مي نمايد.

در حال حاضر اين شركت با بيش از 212 نفر نيروي متخصص نزديك به 60 محصول داروئي را در اشكال مختلف نظير قرص، قرصهاي جوشان، شربت، پماد، آمپول و كپسول ژلاتيني نرم توليد مي كند. تمامي اقلام فوق مطابق با الزامات و قوانين GMP، با كيفيت بالايي از استانداردهاي بين المللي و ملي توليد مي شوند. بدين منظور شركت داراي آزمايشگاه كنترل كيفيتي است كه كنترلهاي شيميائي، ميكروبي و حين توليد را مطابق GLP و فارماكوپه BP و USP به انجام مي رساند.

با توجه به قدیمی بودن زیر ساختها (ماشین آلات و ساختمانها) چنانچه اقدامی در این جهت انجام نمی شد پروانه تولید محصولات از سوی سازمان غذا و دارو متوقف می گردید. بنابراین یکی از نیازهای جدی، بازسازی سایت بوده که طی این مدت این کار بدون سرمایه گذاری صاحبان سهم از محل سود شرکت به تدریج در حال انجام است.

شرکت داروئي و آرايشي مينو در بخش دارویی 34 نوع قرص، 8 نوع قرص جوشان، 9 نوع شربت، 3 نوع پماد و 13 نوع سافت ژل تولید میکند. طی پنج سال گذشته بیش از 21 نوع محصول دارویی و مکمل جدید نیز به خط تولید این کارخانه اضافه شده است و با توجه به اینکه در سال 89 سایت سافت ژل با دو محصول ساده راه اندازی شده بود و فاقد تجهیزات بسته بندی لازم هم بود  طی این مدت یکی از تلاشهای اصلی تکمیل تجهیزات بسته بدی و اضافه کردن محصولات این سایت بوده است.

در بخش آرایشی و انواع شامپو و نرم کننده، انواع اکسیدان، انواع ژل مو، انواع کرمهای پوستی، انواع رژ لب،کرم پودر و پنکک تولید می شود و چندین محصول کیفی دیگر نیز تا چند ماه آینده به محصولات آرایشی و بهداشتی اضافه خواهند شد. 

 

آخرین وضعیت مالی شرکت

 هم راستا با جریان صنعت دارو در کشور بررسی وضعیت سود و زیان شرکت دارویی، آرایشی و بهداشتی مینو در پنج سال گذشته، نیز اوج و فرودهای قابل تاملی را نشان می دهد؛ اوج و فرودهایی که حاصل تاثیر بازار و تصمیمات دولتی بر بخش های دارویی کشور بوده است.


همانطور که از جدول مشخص است تا زمانی که اثرات محیط اقتصاد دارو بر شرکتها زیاد نبوده، روند سود آوری شرکت بسیار مناسب بوده است.  اما از سال 94 با افزایش رقابت منفی شرکتهای دارویی ناشی از طولانی شدن دوره وصول، افزایش جوایز برای فروش محصولات  از یک سو و کنترل شدید قیمت دارو توسط دولت از سویی دیگر عملا حاشیه سود کم شده است.  با این وجود شرکت دارویی و بهداشتی مینو همیشه طی این مدت سودآور بوده است.

 


نوشته شده توسط : admin
تاریخ انتشار : سه شنبه 2 آبان 1396
تعداد بازدید : 1787

بازگشت
اطلاعات تماس:
خبرنامه سایت:
کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به شرکت اقتصادی و خودکفایی آزادگان می باشد. ورود به سايت