سرتیتر اخبار

شرکت اقتصادی و خودکفایی آزادگان

متن خبر
ما بیشتر اوقات میهمان شهرستانی داریم که بخاطر کار اداری یا دکتر یکی دو هفته و گاهی بیشتر ...

 من خیلی خسته میشوم و دعا می کنم که کسی خانه ی ما نیاید

 

سوال – ما بیشتر اوقات میهمان شهرستانی داریم که بخاطر کار اداری یا دکتر یکی دو هفته و گاهی بیشتر خانه ی ما می مانند . من خیلی خسته میشوم و دعا می کنم که کسی خانه ی ما نیاید . آیا این دعا گناه دارد ؟ آنها خیلی بی ملاحظه هستند و مرتب می گویند که ما این غذا را دوست داریم یا دوست نداریم و من از این رفتارها حسابی عصبانی میشوم و خیلی خود خوری می کنم . لطفا شما من و میهمانان را راهنمایی بکنید .

پاسخ – اولا ما به این خانواده تبریک میگوییم که چنین دست و دلبازی دارند که خانه ی آنها مثل خانه ی حاتم طائی همیشه پر از میهمان است . و مطمئن باشند که با این میهمان ها برکاتی به خانه شان می آید و یک بدبختی هایی از این خانه دور میشود . یعنی این خانه محل نزول برکات است و فرشته ها به این خانه بیشتر سر می زنند چون آنجا میهمان بیشتر می آید .

ما داریم که میهمان میزبان ماست . صائب هم در بیتی آورده است که وقتی میهمان خانه ی ما می آید در واقع ما میهمان او هستیم . چون او با خودش برکت و نعمت و رحمت را با خودش می آورد و بلا و مصیبت را از خانه ی ما می برد .

من هم خودم تجربه دارم و هم از خیلی ها شنیده ام که وقتی میهمان داریم خیر و برکت هم به خانه ی ما می آید و حتی یک پاداش اضافی در همان هفته به پدر هم میدهند ، اگر دقت بکنیم واقعا همین جور است . البته از آن طرف هم روایت داریم که میهمانی سه روز است . بعد از سه روز میهمان صدقه خور است یعنی بعد از سه روز تومثل یک فرد سر راهی هستی که باید یک تکه نان به تو بدهیم که از گرسنه نمیری . و میهمان جزء فقرا بحساب می آید و با ترحم باید به او نگاه کنیم . میهمان هم باید مراعات کند .

باید به قانون خانه ی آنها توجه کنیم که ببینیم شب چه وقت می خوابند و صبح چه وقت بلند میشوند . و شرایط زندگی آنها را در نظر بگیریم . من نباید خودم را به آنها تحمیل کنم . روایت داریم که بدترین انسانها کسی است که بار بر مردم باشد . یعنی اگر شما نماز شب هم بخوانی ، اگر بار بر مردم باشی ، شما از عرق خور هم پیش خدا بدتر هستی . مثلا بگوییم که الحمدلله نماز اول وقت را در این خانه که یک هفته است در آنجا مانده ایم خواندیم . این درست نیست . اگر شما دکتر هم میخواهی بروی ، تنظیم کن که حداکثر سه روز بیشتر در خانه ی میزبان نمانی . نهایتا روزچهارم ، شما به یک هتل یا مسافر خانه بروید . یا خانه ی یک فامیل دیگر بروید و اگر نشد به شهرستان بروید و دوباره برگردید. مردم زندگی دارند و آرامش می خواهند .

ما نباید از این کرامت ، بزرگواری و دست و دل بازی مردم سوء استفاده کنیم که نتیجه اش این میشود که طرف میگوید که ما این دین را نخواستیم که میگوید میهمان را تکریم کنیم . اگر او به دستورات دین و دین بدبین بشود، شما باعث شده اید. ببینید که این قصه چقدر می تواند خطرناک باشد . گاهی در خانواده بخاطر میهمان ، بین پدر و بچه بداخلاقی میشود یا بین زن و شوهر بخاطر میهمان اختلاف می افتد . مثلا خانم می بیند که فامیل شوهر همیشه اینجا لنگر انداخته اند و کم کم با شوهرش بد میشود . و این اختلاف خانوادگی را شما ایجاد کرده اید . یا برعکس همیشه فامیل خانم می آید و آقا عصبانی میشود .

وقتی ما میهمان را دعوت می کنیم ، باید بهترین پذیرایی را از میهمان بکنیم . یعنی آنچه که در توان ما است باید بذل بکنیم .

اما اگر میهمان خودش بیاید و باصطلاح میهمان ناخوانده باشد ، وظیفه داریم که هر چه در یخچال موجود داریم برای میهمان بیاوریم . و خودتان را به زحمت و تکلف نیندازید. و میهمان هم حق ندارد که بگوید که از ما پذیرایی درست و حسابی نکردند . مخصوصا که الان دولت یارانه ها را تنظیم میکند و شما با حضور یک هفته ای در خانه میزبان همه ی این ها را از بین می برید.

در این اوضاع اقتصادی و روانی مردم که کمی بهم ریخته است ، باید همه مراعات کنند تا فضای آرامش در خانه ها سلب نشود . گاهی خود پدر خانواده بی ملاحظه است و بیخودی کسی را دعوت می کند حتی با یک تعارف خشک و خالی . وطرف هم قبول می کند . در اینجا بین زن و شوهر دعوا میشود که چرا هماهنگ نکردی.

خوب برادر عزیز چه کسی گفته که شما قبل از اینکه با خانم تان هماهنگ کنید میهمان با خودت بیاوری ؟ بعضی ها می گویند که اگر ما سالی یک بار هم بخواهد میهمان خانه مان بیاید ، خانم ناراحت میشود . من به این خانم ها هم می گویم که شما هم باید ملاحظه داشته باشید و با اکراه میهمان را قبول نکنند . و در جلوی میهمان خودش را ناراحت و ناراضی نشان ندهد .

چطور وقتی فامیل های خودتان می آید تحویل می گیری و شوخی می کنی ولی وقتی میهمانهای ما می آید شما ناراحت هستی و یک گوشه ای نشسته ای . اینکارها خوب نیست . حالا یک شب میهمان آمده ، اگر شما با خوبی و خوشی از آنها پذیرایی کنی ، همسرتان با شما مهربانتر خواهد شد .


نوشته شده توسط : admin
تاریخ انتشار : چهارشنبه 15 مهر 1394
تعداد بازدید : 796

بازگشت
اطلاعات تماس:
خبرنامه سایت:
کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به شرکت اقتصادی و خودکفایی آزادگان می باشد. ورود به سايت