سرتیتر اخبار

شرکت اقتصادی و خودکفایی آزادگان

متن خبر
توصیه امام رضا (ع) درباره انگشتر عقیق

 هر كس انگشترى به دست كند كه نگين آن عقيق باشد تهیدست نمى ‏شود و كارش به بهترين وجه فرجام خواهد يافت

 
بنابر تصریح روایات انگشتر عقیق خواصی عجیب دارد. از این رو، امام رضا (ع) ضمن احادیثی توصیه هایی در باب استفاده از این انگشتر کرده اند.

به گزارش قدس آنلاین، اسلام به عنوان جامع ترین و کامل ترین ادیان برای همه امور زندگی انسان برنامه دارد حتی برای زیورآلاتی که انتخاب می کند تا به وسیله آنها سبک زندگیش را متعالی سازد.

حسين بن خالد از امام رضا (ع) نقل كرده است كه ایشان فرمودند: «امام صادق (ع) فرموده است: هر كس انگشترى به دست كند كه نگين آن عقيق باشد تهیدست نمى ‏شود و كارش به بهترين وجه فرجام خواهد يافت.»

همچنین، حسن بن على وشّاء از امام رضا (ع) نقل كرده است كه فرمودند: «هر كس با انگشتر عقيق قرعه زند بهره او كامل‏تر خواهد بود.»

عبد الرّحيم قصير مى‏ گويد: حاكم براى احضار يكى از فرزندان ابوطالب كه جنايتى مرتكب شده بود كسى را فرستاد. او در راه به امام صادق (ع) رسيد. امام (ع) فرمودند: «انگشترى عقيق به او برسانيد.» راوى مى‏ گويد: انگشترى عقيق به او رساندند و از حاكم آزارى نديد.

همچنین، عمرو بن ابى المقدام مى‏ گويد: مردى كه تازيانه خورده بود بر امام باقر (ع) گذر كرد. حضرت (ع) فرمودند: «انگشتر عقيق او كجا است؟ بدانيد اگر انگشتر عقيق به دست داشت تازيانه نمى‏ خورد.»

و در حديث ديگر آمده است كه امام صادق (ع) فرمودند: «انگشتر عقيق باعث ايمنى در سفر خواهد بود.»

حسين بن مزيد مى ‏گويد: امام صادق (ع) از پدرش از پدرانش از اميرمؤمنان (ع) نقل كرده است كه فرمودند: «انگشتر عقيق به دست كنيد تا خدا به شما بركت دهد و از بلاها ايمن باشيد.»

و نيز به همين سند نقل شده است كه مردى به رسول خدا (ص) شكايت كرد كه راهزنان راه را بر من بستند و اموالم را بردند. پيامبر (ص) به وى فرمودند: «چرا انگشتر عقيق به دست نكردى؟ به دست كردن انگشتر عقيق آدمى را از هر بلايى حفظ مى‏كند.»

علاوه بر این، در حديث ديگر از امام باقر (ع) نقل شده است كه فرموده اند: «هر كس انگشتر عقيق به دست كند، تا زمانى كه آن را در دست دارد پيوسته نيكى مى‏بيند، و همواره از جانب خدا محافظى خواهد داشت.»

عقيل بن متوكل در حديثى مرفوعه از امام صادق (ع) از پدرش از جدّشان نقل كرده است كه فرموده اند: «هر كس انگشترى عقيق بسازد و در آن نقش كند «محمّد نبىّ اللَّه و علىّ ولىّ اللَّه» خداوند او را از مرگ بد حفظ مى‏ كند و جز بر فطرت الهى نمى‏ ميرد.»

و نیز على بن محمّد بن اسحاق شيبانى در حديثى مرفوعه از امام صادق (ع) نقل كرده است كه فرموده اند: «هيچ دستى به سوى خدا بالا نرفته است كه محبوب‏تر باشد از دستى كه در آن انگشتر عقيق باشد.»

زياد قندى از موسى بن جعفر (ع) از پدرش جعفر بن محمّد (ع) از پدرش محمّد بن علىّ (ع) از پدرش على بن الحسين (ع) از پدرش حسين بن على (ع) نقل كرده است كه فرمودند: «پس از آنكه خداوند موسى بن عمران (ع) را آفريد، با وى در طور سينا سخن گفت، آنگاه به زمين نظرى افكند و از نور روى خود عقيق را آفريد، سپس فرمود: «به ذات خود سوگند ياد كرده‏ام كه كسى را كه انگشتر عقيق به دست دارد به آتش دوزخ عذاب نكنم به شرط آنكه على (ع) را دوست داشته باشد.»

منبع: ثواب الاعمال

نوشته شده توسط : admin
تاریخ انتشار : يکشنبه 15 آذر 1394
تعداد بازدید : 688

بازگشت
اطلاعات تماس:
خبرنامه سایت:
کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به شرکت اقتصادی و خودکفایی آزادگان می باشد. ورود به سايت